Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

19.10.2006
czwartek

cześć. pomóż mi zrobić film

19 października 2006, czwartek,

Artur Wyrzykowski ma 21 lat i studiuje w Warszawskiej Szkole Filmowej, współtworzy twórcze stowarzyszenie Kompilacja Warszawska. Chciałby zrobić film dyplomowy, ale nie ma na to wystarczających funduszy. Potrzebuje 30 tys. zł. Na co?

Przede wszystkim na taśmę 16mm i sprawy z tym związane, czyli wypożyczenie kamery, wywołanie, naświetlenie itd. Ponadto obiekty, scenografia, światło, sprzęt, przejazdy, pierdoły i masa innych małych rzeczy, z których składa się film i za które trzeba zapłacić. Do tego dochodzą wynagrodzenia dla ekipy. Duża część to studenci, którzy robią ten film za darmo, ale niektórzy to profesjonaliści czynni zawodowo i naturalne jest że za swoją pracę pobierają wynagrodzenie.

Żeby zrealizować swoje marzenie Wyrzykowski uruchomił stronę internetową, poprzez którą zbiera pieniądze. Każdy, kto wpłaci choć 10 zł na konto zostanie wymieniony w napisach końcowych a także dostanie płytę DVD z filmem. Wszyscy, którzy chcą najpierw upewnić się, czy dobrze zainwestują mogą przeczytać scenariusz filmu. Autor obiecał, że chętnie przyjmie komentarze i opinie na jego temat.

Jest coś rozbrajającego w tym pomyśle a dla wielu naiwnego. Jednak skojarzenia z rynkiem oprogramowania narzucają się same. Oczywiście nie jest to na pewno sposób na wyjście przemysłu filmowego z zapaści i finansowanie alternatywnych produkcji. Pokazuje jednak, że młodzi twórcy zaczynają myśleć inaczej, twórczo podchodzą również do kwestii finansów. Nowy model biznesowy? Dlaczego nie.

Treść postu można wykorzystywać zgodnie z licencją Creative Commons.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. W USA Robert Greenwald – http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Greenwald – wpadł na podobny pomysł. Poprosił o pomoc w nakręceniu filmu dokumentalnego „Iraq for sale”. Potrzebował około 10dni na zebranie ponad 250tys. dolarów. Film miał pojawić się w amerykańskich kinach we wrześniu tego roku. Więcej informacji:
    http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/08/18/AR2006081800210.html

    Osobiście uważam, że to bardzo ciekawy pomysł. Byle tak dalej.