Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

9.01.2007
wtorek

Jobs w natarciu

9 stycznia 2007, wtorek,

Steve Jobs nie traci energii i wymyśla kolejne nowe produkty. Dziś, podczas inauguracyjnego przemówienia podczas MacWorld Expo w San Francisco Jobs zapowiedział dwa nowe rozwiązania spod znaku nagryzionego jabłka: iPhone, AppleTV oraz nowy iPod.

Jak zwykle niezbyt skromny Jobs twierdzi, że iPhone, czyli inteligentny telefon komórkowy z systemem operacyjnym MacOS zrewolucjonizuje świat mobilnej telefonii, podobnie jak wcześniej komputer macintosh zmienił sposób korzystania z technologii informatycznych, a potem iPod ustalił nowy standard przenośnych odtwarzaczy muzyki. Oprócz wzornictwa iPhone wyróżnia to, że steruje nim pełny system operacyjny MacOS, co otwiera dostęp do wszystkich aplikacji stworzonych na maka, jak również zintegrowanego systemu komunikacyjnego .Mac, który bardzo ułatwia amatorom produkcję i upowszechnianie cyfrowych treści. Kolejną cechą iPhone jest multitouch, czyli nowy sposób dotykowej komunikacji z urządzeniem, umożliwiający korzystanie z wszystkich palców.

Ponadto Jobs pokazał AppleTV, urządzenie integrujące domowy system rozrywki (jak nazywać te nowe gadżety?), wykorzystujący nową, szybszą wersję standardu komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi (802.11n)oraz twardym 40 GB dyskiem.

W końcu nowy, szerokoekranowy iPod z funkcją dotykowego sterowania.

Jobs pochwalił się innymi sukcesami, informując m.in. że iTunes, cyfrowy sklep Apple sprzedał do dziś dwa miliardy utworów muzycznych. Najlepszy dowód, że ludzie są gotowi w Sieci płacić za cyfrowy towar, pod warunkiem że będzie dobrze podany.

Szef Apple jednocześnie podtrzymuje starą strategię firmy polegającą na stosowaniu zamkniętych rozwiązań, nie ukrywając że głównym jego celem jest maksymalizacja wpływów firmy. Fakt, że rozwiązania Apple ciągle są niezwykle eleganckie i koncentrują się na wygodzie użytkownika. Postawa Apple komplikuje nieco debatę o wolnej kulturze. Bo z jednej strony strategia firmy jest przeciwna podstawowej idei otwartości. Z drugiej jednak strony Apple dostarcza znakomite rozwiązania ułatwiające partycypację w kulturze 2.0 bez zbędnych inwestycji w naukę szczegółów technicznych. Ponadto jest swoistym łącznikiem między światem kultury a korporacjami, pokazując, że możliwe są nowe modele biznesowe zapewniające opłacalność produkcji i dystrybucji.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. iPhone oraz nowy szerokoekranowy iPod to jedno i to samo urządzenie.