Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

4.03.2007
niedziela

Zasada otwartego dostępu – w UE obligatoryjna?!

4 marca 2007, niedziela,

Alek pisał tu kiedyś o oporze, na jaki w polskim środowisku akademickim napotyka pomysł otwarcia dostępu do archiwów periodyków naukowych. Pojawiła się jednak szansa, że upublicznienie zasobów wymusi na nas Komisja Europejska.

Jak donosi serwis BBC, w styczniu pięć czołowych europejskich instytutów badawczych przygotowało kierowaną do Komisji Europejskiej petycję w sprawie nowej polityki w kwestii publikacji badań naukowych. Jej sygnatariusze chcą, by wszystkie wyniki badań finansowanych z publicznych pieniędzy miały być obligatoryjnie udostępniane w internecie.

Pod petycją podpisało się już ponad 22 tys. osób (w tym kilku Noblistów) oraz setki instytucji, a Komisja już zadeklarowała poparcie finansowe dla otwarcia zasobów pism naukowych. Rozwiązanie wydaje się logiczne: należy otworzyć hermetyczne zasoby akademickie i oddać je ludziom, którzy przecież płacą za powstawanie tej wiedzy. Zachęcam do lektury tekstu BBC i – oczywiście – podpisywania petycji.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop