Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

7.03.2007
środa

Baudrillard nie żyje

7 marca 2007, środa,

Po długiej chorobie zmarł jeden z najbardziej wpływowych francuskich intelektualistów, czołowy przedstawiciel postmodernizmu. Choć jego ostatnie książki na temat terroryzmu mogły budzić mieszane odczucia, nie ulega wątpliwości, że był jednym z najbardziej inspirujących myślicieli XX wieku.

Prowadzona przez niego na początku lat 70-tych dyskusja z Enzensbergerem i McLuhanem była kluczowa dla narodzin teorii mediów. Argumenty Baudrillarda koncentrowały się na relacja między znakami a rzeczywistością – dowodził, że podsuwane przez jego dyskutantów sugestie, by „uzdrowić” środki przekazu odwracając model komunikowania nadawca-odbiorca, w istocie nic nie zmienią. W tekście Requiem pour les media z 1972 r. uznał, że jedynym sposobem jest wykroczenie poza ten model i wspólna kreacja wszystkich komunikujących się podmiotów na drodze autentycznej interakcji. Nie podsuwał jednak gotowych rozwiązań, przeciwnie – ogólny wydźwięk jego myśli był pesymistyczny. Wciąż zresztą powraca w dyskusji o mediach: nawet to co wartościowe, system medialny pozbawia znaczenia.

Jego legendę zbudowały udział w wydarzeniach maja 1968, w pewien sposób legitymizując go w roli krytyka mediów i społeczeństwa konsumpcyjnego. Baudrillard wymykał się jednak prostym klasyfikacjom, atakując choćby intelektualnego idola Nowej Lewicy, Michela Foucault. Teraz zostały tylko jego książki. Na szczęście w ciągu ostatnich dwóch lat zbiór polskich przekładów Baudrillarda znacznie się powiększył – w tym o chyba najważniejsze „Symulakry i symulację”. Być może w dobie „Matriksa” i gier sieciowych stwierdzenie, że „rzeczywistość nie istnieje” nie brzmi już może tak prowokująco, jak kiedyś. Nie zapominajmy jednak, że duża w tym zasługa samego Baudrillarda.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. apropo matrixa – Baudillard podobny był zapraszany do konsultacji przy 2 i 3 czesci tego filmu. Tutaj nawet o tym mówi http://www.empyree.org/divers/Matrix-Baudrillard_english.html – oczywiście odrzucił tą propozycje.

  2. Jego książka pojawia sie w Matriksie, w pierwszej czesci – Neo ją sciaga z półki:)

  3. Owszem książka pojawia się w Matriksie, ale służy Neo jako schowek :S
    A J.B. wypowiedział się osobiście na temat w/w filmu – że to nie jego pomysł i nie ma (nie chce mieć) z tym nic wspólnego.