Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

30.04.2007
poniedziałek

EIU: są powody do optymizmu, ale… nie dla Polski

30 kwietnia 2007, poniedziałek,

Internet przyczynia się do niwelowania przepaści między krajami uprzemysłowionymi – sugeruje najnowszy raport Economist Intelligence Unit.

Opublikowano doroczny raport poświęcony punktacji poszczególnych państw w kategorii „e-readiness”, która przedstawia ocenę gotowości różnych krajów do wykorzystania rozwojowego potencjału nowych technologii. Ranking sporządza się w oparciu o oceny atrybutów infrastrukturalnych, prawnych, politycznych i społecznych, wpływających na rozwój ekonomii i jakość życia w krajach rozwiniętych. Jedna z tez raportu jest optymistyczna: cyfrowe podziały stopniowo zanikają, bo różnice punktowe między krajami Azji i Afryki (zwłaszcza RPA i Nigerią), a światową czołówką maleją. Raport można przeczytać tutaj.

Optymistyczny wydźwięk raportu zmienia się jednak, jeśli spojrzymy na niego z polskiej perspektywy. Polska poprawiła wprawdzie swój wynik z 5.76 na 5.80 punkta, ale inni doskonalą się znacznie szybciej. Z ubiegłorocznego 34. miejsca spadliśmy na 40 – wyprzedziły nas m.in. Słowacja, Łotwa, Meksyk i Malezja. Nieźle wypadamy jeśli chodzi o środowisko biznesowe i prawne, bardzo źle jeśli chodzi o infrastrukturę i wizję rządu (inne kraje z naszego regionu mają tu podobne jak my dysproporcje). Czołówka pozostaje bez zmian: stawce przewodzą Dania i USA. Trzecie miejsce zajęła Szwecja, czwarte – awansujący aż z 10. pozycji Hongkong.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Pingback: Antymatrix » Archiwum bloga » Ucieczka do tyłu