Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

19.06.2007
wtorek

Po drugiej stronie cyfrowej przepaści

19 czerwca 2007, wtorek,

Wróciłem właśnie ze zjazdu iSummit – o którym więcej zapewne wkrótce. Teraz krótko o dziwnym przeżyciu, jakim jest udział w konferencji o kulturze cyfrowej bez własnego laptopa lub innej elektronicznej przysadki. Na Zachodzie tego rodzaju konferencje są zdominowane przez ludzi zlaptopowanych, którzy laptopują w interencie w każdej niemal wolnej chwili.

Ile laptopów znajdziesz na tym zdjęciu?

Un paio di laptop, foto: Novocentino CC BY-NC-SA

Un paio di laptop, foto: Novocentino CC BY-NC-SA

Siedząc w trakcie obrad w wystarczająco odległym rzędzie, widok jest surrealny – w polu wizji ma się kilkanaście, czasem kilkadziesiąt migoczących ekranów. A każdy z nich jest dowodem albo na nieludzką podzielność uwagi, albo też na całkowite jej rozproszenie – w obszarach odległych od analogowej rzeczywistości konferencji. Laptopowcy piszą maile, czytają blogi i RSSy, nerwowo zmieniają aktywne okienka na pulpicie, wgrywają zdjęcia, wrzucają je w sieć, czatują, i tak dalej. Dominujące w czasie zjazdu Maki, dzięki krótkiemu czasu wychodzenia z hibernacji, są wyciągane w każdym miejscu i chwili. Nie muszę dodawać, że organizatorzy upewnili się, że internet płynie bezprzewodowo w powietrzu niemal wszędzie.

Na skutek braku laptopa można więc skupić się na tym, co dzieje się na sali. Okazuje się też, że szereg działań koordynacyjnych przenosi się w takich sytuacjach do sieci – nie mając stałego dostępu przegapiłem dwa spotkania, nie mogłem wspólnie zamówić taksówki, i tak dalej.

I nagle poczułem – przy zachowaniu wszelkich proporcji – na czym polega cyfrowy podział. Dla osób bez dostępu część życia społecznego odbywa się gdzieś „ponad ich głowami”, w sposób niemal niedostępny. Kolejka do trzech publicznych terminali umożliwiała sprawdzenie poczty i szybkie wysłanie listu, ale nie pozwalała „wsiąknąć” w sieć, być „always on” – dostęp dostępowi nierówny.

Mój amerykański przyjaciel nie mógł uwierzyć, że na własne życzenie odciąłem się na niemal tydzień od internetu. A w rozmowie o przyszłorocznym zjeździe niektórzy proponowali zaplanowanie „momentu bez laptopów” – momentem tym miała być wycieczka krajoznawcza po zakończeniu obrad.
Po lądowaniu w Warszawie, w autobusie wiozącym pasażerów do hali przylotów, co drugi biznesmen miał już w ręku komórkę lub Blackberry. Lub jedno i drugie. W ciągu godzinnego lotu nazbierało im się najwyraźniej dużo cyfrowych spraw do załatwienia.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 13

Dodaj komentarz »
 1. Pingback: Blogi polityki » Blog Archive » Po drugiej stronie cyfrowej przepaści

 2. Jeszcze nie tak mocno, ale już w tym kierunku przebiegała konferencja kierunek2.0 w Rzeszowie. Zlaptopowani paneliści mogli lepiej oglądać prezentacje siedzących obok kolegów bo był streaming wideo, do tego jeszcze trwał cały czas czat na żywo dzięki blip.pl w którym uczestniczyli prelegenci, słuchacze na sali i uczestnicy on-line. Totalne zanurzenie w internecie. Kiedy Marta Klimowicz pokazała pewien slajd z diagramem, po pewnym czasie jeden z blipowiczów podlinkował nam źródło z read/write web – niesamowite!

 3. no właśnie, niesamowite!, ale w którą stronę? zalety ucyfrowienia konferencji są jasne (otwarcie na świat) – ale równie widoczne są koszty (rozproszenie uwagi). osobiście mam wrażenie, że ponieważ na codzień jesteśmy przez internet wszyscy połączeni i otwarci na świat, to coraz chętniej będziemy chcieli, by na konferencjach atmosfera była lokalna, by łatwo było nam skupić się na tym, co się dzieje, byśmy w pełni korzystali z bycia w określonym miejscu z określoną, niewielką grupą ludzi.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. to ciekawy problem.
  ale — posłużmy sie analogią — czy można, we współczesności. funkcjonować bez Samochodu?
  można. ale wiele rzeczy jest trudniejszych. budujemy przestrzeń (już) tak, że jest ona obliczona, WYMYŚLONA ?pod samochody”.
  markety, ale i miejsca relaksu. osiedla, domy, parkingi…
  ……………………..
  czy można funkcjonować z ?tadycyjnymi” papierowymi pieniedzmi? bez Karty?
  można; ale będzie coraz trudniej…;-))
  ……………………..
  a czy to ?LEPIEJ” (czy ?GORZEJ”?)
  św. Tomasz z akwinu zwiedził pół europy — (prawie) na piechotę.
  i znajdywał czas na Myślenie (dla niektórych) do dziś ważne…

 6. Zabawne, dość podobnych obserwacji dokonał w Paryżu Edwin:
  http://bendyk.blog.polityka.pl/?p=262

 7. Coś podobnego zaczynam odczuwać w Bibliotece Uniwersyteckiej, gdzie coraz więcej ludzi siedzi z laptopami przy stolikach, a ja się przemykam z analogowym papierem w kartkę i ołówkiem.

 8. Co innego używanie laptopa na co dzień, co jest bardzo wygodne (osobiście czekam aż w metrze czy autobusie będzie można na luzie wyciągnąć lapa i obejrzeć na szybko kolejny odc serialu), a co innego na konferencji, kiedy raczej mam wrażenie, że to wszystko jest trochę na pokaz i zakrawa na desperację („nie wytrzymam, muszę cały czas być online!!”). Gdybym wygłaszała jakiś referat, miałabym wrażenie, że nikt mnie nie słucha. Ale to pewnie kwestia czasu = przyzwyczajenia.

 9. Z kolei ciekawe, że np. na wykładach na studiach stukanie w komórkę jest traktowanie nagannie… a co by było (co pewnie niedługo się wydarzy), jeśli co drugi student wyciągnąłby laptopa?

 10. @Alek
  Myślę, że na to jest jeszcze za wcześnie. Jeszcze takie konferencje laptopowe nie stały się standardem i ludzie nie zdążyli się nimi znudzić.

  @Lady Stereo
  Jaka jest różnica między studentem który ma laptopa na wykładzie, i nie słucha wykładowcy a takim samym studentem bez laptopa? Dla mnie żadna. Aby być słuchanym wykładowca musi mówić ciekawie lub ciekawe rzeczy z laptopami wśród słuchaczy lub bez.

  W sumie to mój kolega student informatyki WAT chyba codziennie taszczy lapa na uczelnię, muszę go podpytać co z nim robi 😉

 11. >Lady Stereo

  piszesz, że referent może mieć wrażenie, że laptopowcy go nie słuchają. sęk w tym, że referenci też są zlaptopowani. widziałem na iSummit referenta który siedział na IRCu w trakcie swojego panelu.

 12. Wizja niczym z Neuromancera albo Ghost in The Shell. Następnym krokiem będą implanty z dostępem do sieci, a na konferencje nie będzie się jeździć, tylko z nimi łączyć – w trakcie innych czynności.

 13. Nie nie, na konferencje będzie się jeździć, aby pokazać innym swoje laptopy:)

 14. Na konferencji Kierunek2.0 trzech z siedmiu prelegentów miało już laptopy i rozpraszało się nimi aktywnie 🙂

  Jeszcze parę lat temu łączyłem się z internetem przez modem i nieśmiertelny numer 0202122 i nie śniło mi się, że po pierwsze szybko wprowadzą zryczałtowaną opłatę za ciągły dostęp do internetu i po drugie… że będę miał tam co robić przez tak nieograniczony czas. Ta on-line’nowość będzie postępować, dzięki upowszechnieniu się technologii WiMax niedługo nie będziemy mogli sobie wyobrazić, że będąc w mieście nie będziemy non-stop w zasięgu internetu.