Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

9.07.2007
poniedziałek

„Otwarte” dziennikarstwo

9 lipca 2007, poniedziałek,

Assignment Zero to inspirowany ruchem Open Source eksperyment, który zasady tworzenia oprogramowania ma przenieść na dziennikarstwo.

Czy „inteligentny tłum” może pracować jako zespół redakcyjny, eksplorujący jeden temat i pokazujący go z różnych perspektyw? Okazuje się, że tak, choć sceptycy pewnie wspomną, że nie obyło się bez elementów „profesjonalnych” – projekt był koordynowany przez zawodowców. Efekty zobaczcie sami – początki są auto-tematyczne, ale imponuje rozmach przedsięwzięcia, czego przykładem może być 80 (!) wywiadów na temat crowdsourcingu.

Jednym z koordynatorów projektu jest Jay Rosen, autor robiącego karierę w sieci określenia ludzie znani wcześniej jako publiczność. Rosen napisał też wstęp do prezentacji projektu w magazynie Wired. Szczególnie miłośnicy dziennikarstwa obywatelskiego (może macie propozycje sensowniejszych zamienników tego terminu?) powinni tam zajrzeć.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Assignment Zero zrobiony na Drupalu. Chyba lepszej reklamy dla mojego ulubionego CMSa zrobić nie mogli. Aż się łezka w oku zakręciła 😉

  2. mirek,

    z ‚dziennikarstwem obywatelskim’ – własnie to sobie uświadomiłem, jest jak z „społecznościowym” i „funkcjonalnością”. nazwy zostały podchwycone, media je mielą i pozostaje jedynie ich akceptacja albo rola krytyka-teoretyka gdzieś na boczku plującego, że to nie tak i bez sensu.

    a może się mylę? może nazwy da się mutować?

    ciekawe, czemu nie przyjął się termin „dziennikarstwo otwarte” – albo „dziennikarstwo 2.0”!