Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

16.07.2007
poniedziałek

Kto produkuje iPody?

16 lipca 2007, poniedziałek,

Kilka miesięcy temu opublikowałem notatki z wykładu prof. Lou Taylor, która opowiadała o rozkwicie designu brytyjskiego – i jednoczesnym schyłku produkcji na Wyspach.

Hal Varian w NYT streszcza wyniki badań (a że poprzedni link jest już dostępny na subskrypcję, polecam raczej ten), a raczej dochodzenia, przeprowadzonego przez badaczy z University of California, Irvine – starali się oni dociec, kto produkuje iPody? Pytanie jest niebagatelne, bowiem iPod składa się z 451 części, a żadnej z nich nie produkuje Apple. Polecam cały tekst, zdradzę natomiast puentę:

„Znacząca część wartości iPoda wynika z jego koncepcji i projektu. To dlatego Apple otrzymuje 80 dolarów z każdego iPoda, którego sprzeda [za 299 dolarów – AT]. […] Sprytni ludzie z Apple wykombinowali, jak połączyć 451 w dużej mierze standardowych części w wartościowy produkt. Nie wyprodukowali wprawdzie iPoda, ale za to go stworzyli”.

PS. W przypadku Iphone’a, zamiast prowadzić dochodzenie najbardziej ciekawscy wzięli jedne z pierwszych sprzedanych egzemplarzy i rozłożyli je na części.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop