Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

31.07.2007
wtorek

Zmierzch YT, czas na usieciowioną fabułę?

31 lipca 2007, wtorek,

YouTube zawsze służył biznesowi. Mam jednak wrażenie, że ostatnio coraz trudniej znaleźć tam ciekawe przykłady działań amatorskich, za to profesjonalne akcje marketingowe stają się coraz bardziej kuriozalne. Być może świeżych pomysłów trzeba już szukać gdzie indziej.

Bohaterem jednej z najbardziej absurdalnych akcji reklamowych na YT jest gwiazdor hip-hopu Sean Combs (aka Puff Daddy aka P. Diddy aka Diddy). Najwyraźniej inspirując się programem Apprentice z udziałem Donalda Trumpa, ogłosił konkurs na swojego asystenta. Zamiast tradycyjnego ogłoszenia, umieścił w serwisie YouTube krótki klip. Zainteresowani mają odpowiedzieć w ten sam sposób – zamiast wysyłać CV, umieszczają swoje nagrania tutaj. Podobno w USA wpisywanie w CV linka do krótkiej autoprezentacji na YouTube staje się popularniejszą praktyką. Niemniej całe przedsięwzięcie wydaje mi się raczej żenującą próbą zrobienia zamieszania wokół własnej osoby.

Znacznie ciekawsze jest przedsięwzięcie twórców najsłynniejszego chyba w historii YT „astroturfu””, czyli Lonelygir15. Kilkuosobowy zespół, który sprytnie wypromował się dzięki internetowej „podróbce”, na zamówienie serwisu Bebo realizuje serię KateModern. To historia młodej Australijki studiującej w Londynie i uwikłanej w pewną tajemniczą historię. Fabuła opowiadana jest za pośrednictwem profili w serwisie – zarówno główa bohaterka, jak i jej znajomi mają swoje profile, gdzie umieszczają wpisy i filmy. Przedsięwzięcie jest o tyle ciekawe, że fabuła wychodzi tu poza jedno medium. Ponadto jeśli zarejestrujesz się na Bebo, możesz wchodzić w interakcje z protagonistami – umieszczać np. pytania, które później zostaną podchwycone przez bohaterów tej „usieciowionej fabuły”. Oczywiście YT nie wypada z obiegu – szukając nowych form, nie można lekceważyć miejsca, gdzie wszystko się zaczęło. Dlatego z 24-godzinnym opóźnieniem klipy KateModern trafiają także tu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Nie przesadzajmy, oczywiście do celów komercyjnych będzie wykorzystane wszystko co się da, ale zauważmy jak ogromna ilość amatorskich filmów jest dodawana każdego dnia.