Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

9.08.2007
czwartek

Szkoła (nie tylko) dla graczy

9 sierpnia 2007, czwartek,

Za 2 lata w Nowym Jorku ruszy prawdopodobnie pierwsza eksperymentalna szkoła publiczna, w której jako podstawowego narzędzia edukacyjnego będzie używać się gier komputerowych.

Szkoła ma uczyć dzieci i młodzież w wieku od 11-go do 18-go roku życia. Inicjatywę przygotowuje Gamelab Institute of Play, instytut badawczy zajmujący się grami edukacyjnymi, we współpracy z nowojorską organizacją New Visions for Public Schools, wspierającą tworzenie niewielkich „tematycznych” szkół, eksperymentujących z nowymi metodami nauczania. Więcej na ten temat przeczytacie na stronie magazynu „Wired”. Czy ważną częścią edukacji medialnej – której rolę we współczesnym procesie nauczania podkreśla się coraz częściej – stanie się „alfabetyzacja growa” (gaming literacy)?

Ten termin odnosi się do zestawu umiejętności, narzędzi i empirycznych „dyspozycji”, które mają swe źródło w designie gier, ich kulturze i samym graniu. Przykłady obejmują zdolność odczytywania systemów dynamicznych i działania w ich obrębie, myślenie w ramach procedur obliczeniowych, budowanie światów, nawigację po złożonych sieciach informacyjnych, zaangażowanie w społeczności, nauczanie partnerskie oraz grupowe rozwiązywanie problemów. Uważamy, że takie formy myślenia, postrzegania, działania i tworzenia składają się na rodzaj „inteligencji gracza”, która bardzo przystaje do wizji produktywnego obywatela w XXI wieku /za stroną Gamelab/

Kibicuję temu pomysłowi – gry mogą wspierać naukę samodzielnego rozwiązywania problemów, a to wydaje się być jednym z głównych zadań jakie stają przed nauczycielami w XXI wieku. W czasach, gdy informacje szybko się dezaktualizują, a niemal wszystko, czego może nauczyć szkoła na tym szczeblu edukacji, można w przeciągu kilku sekund znaleźć w internecie, samo „wkuwanie” wiedzy ma przecież coraz mniejszy sens.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Proszę zajrzeć na bardzo młody, ale obiecujący blog o e-sportach http://panjoeblack.blox.pl/html który dziś znalazłem.

  2. Pingback: site