Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

21.08.2007
wtorek

Olinda

21 sierpnia 2007, wtorek,

Mam tak, że zapominam wiele tekstów, które czytam – jeśli któryś utkwi mi w głowie na dobre, to coś jest na rzeczy. Tak było w poleconym mi w zeszłym roku przez Mirka tekście Lva Manovicha „Alan Kay’s Universal Media Machine„. Manovich pisze w nim, że media cyfrowe jedynie pozornie odwzorowują swoje odpowiedniki analogowe – bo „pod pokrywą” czają się zupełnie nowe funkcje dobrze znanych form kulturowych. Ot, fotografia, którą można powiększać. Nic wielkiego – albo wielki przełom, zależy jak na to spojrzeć.

Tekst Manovicha przypomniał mi się podczas lektury wpisu o radioaparacie Olinda, projektowanym dla BBC przez zespół Schulze and Webb. Pokrywa radio będzie bambusowa – a „pod pokrywą” będzie się czaić coś, czego jeszcze nie było: „radio społeczne” (tylko niech nikt proszę nie pisze, że „społecznościowe„!).

Autorzy projektu piszą o „radio dla pokolenia Facebook”:

„Wbudowane wifi łączy radio z internetem i wkorzystuje serwis „kto właśnie słucha?”, który BBC już posiada. Urządzenie wyświetla informacje o kilku twoich znajomych. Gdy zapala się lampa, to znaczy że któryś znajomy słucha. Naciskasz przycisk i słuchasz tej samej audycji”.

Co więcej, Olina będzie oparta na idei „hardware’owego API”, które pozwoli swobodnie rozbudowywać urządzenie. A wszelka własność intelektualna związana z Olindą – a więc kod źródłowy oprogramowania, ale też schematy sprzętu – zostaną udostępnione na licencji typu CC Uznanie Autorstwa.

I do tego nazwa zapożyczona z „Niewidzialnych miast” Italo Calvino. Bardzo fajne.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. fo033.txt;2;5