Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

31.08.2007
piątek

Komputerowy model układu

31 sierpnia 2007, piątek,

Mylą się ci, którzy sądzą, że polskie państwo nie radzi sobie z wykorzystaniem nowych technologii. Tak, wśród sceptyków byliśmy także my. Jak się okazuje – niesłusznie.

Jak poinformował premier, „są prowadzone badania o charakterze naukowym, przy użyciu modelu komputerowego układu, by ukazać te wszystkie związki między różnego rodzaju ośrodkami sił społecznych w Polsce”. Nie ma więc co załamywać rąk nad tym, że w rozwoju e-government może nas wyprzedzić nawet Rosja – nasze władze wykorzystują komputery do znacznie poważniejszych zadań. Może wkrótce ważnym doradcą rządu zostanie specjalista od modeli sieci społecznych – np. Dominik Batorski? A minister Ziobro do śledzenia kolejnych afer wykorzysta symulacje prowadzone przez analityków w Second Life czy World of Warcraft… Była „cool Britannia”, czas na RP 4.0!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Uklad polaczony ze sPiSkiem ma strukture cebuli.
  Warstwa zewnetrzna.Uklad swiatowy.Centrum dowodzenia-Jamajka.
  Dalej.Uklad europejski.Centrum dowodzenia-os Bruksela-Moskwa.
  W Polsce,oczywista oczywistosc-opozycja.Przegryzamy sie dalej- byli koalicjanci.Z impetem jeszcze bardziej w glab-scisle otoczenie prezydenta.Zostaje 2+1(Blizniacy i Ziobro).Ciag dalszy nastapi…

 2. 😉
  Mirku,
  Jak czytałam dzisiaj pierwszy raz wypowiedź (no własnie, jak tytułowac Pacjenta?), od razu pomyślałam, że to jest temat dla Ciebie. Ufam, że model zostanie o k a z a n y i będzie możliwa równiez profesjonalna, p o r a ż a j ą c a analiza szczegółów.
  Pozdrawiam,
  Elżbieta Anna S.

 3. Mam powazne obawy co do ewentualności poznania szczegółów wspomnianego przez obecnego Premiera RP modelu do modelowania układu. Okaże się zapewne, że model został utworzony przez zespół programistów związanych z Prokomem, i jako taki będzie utajniony ze względu na [—-].

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Po wypowiedzi Człowieka Który Nie Ma Konta wszystko stało się jasne. Dotąd nieżyczliwi Rządowi publicyści kpili twierdząc, że „władza to chyba w innym świecie żyje” Teraz wiadomo, w którym – w wirtualnym. Co więcej, czołowi modelerzy 3D zostali już podobno zatrudnieni do sporządzenia secondlife’owych stadionów na Euro, autostrad przez Polskę i szpitali dla chorych. A lekarzom i pielęgniarkom podwyżki wypłacać będziemy w sztukach złota, żeby w WoWa przyjemniej się im grało.

 6. Krzysztof, trafiłeś w samo sedno 😉

  Swą drogą, gdy usłyszałem o „modelu” nieoczekiwanie pojawiło się skojarzenie z nestorem polskiej cybernetyki, swego czasu ekspercie i głównym doradcy Stana Tymińskiego, niejakim Józefie Kosseckim.
  Jedna z jego pozycji nosi znamienny tytuł: „Elementy nowoczesnej wiedzy o sterowaniu ludźmi. Socjotechnika, socjocybernetyka, psychocybernetyka. Skrypt dla oficerów policji.” Wyd. WZiA Akademii Świętokrzyskiej, Kielce 2001.

 7. Ryzykując czepianie się szczegółów, premier chyba nie wyraził się precyzyjnie. Bo nie sądzę by korzystali oni z komputerowego modelu układu, tylko z pomocą komputerów starali się stworzyć model tego „układu”. To chyba spora różnica. B. ciekawe, jak zaawansowane metody są stosowane (pewnie rzeczywiście chodzi o jakąś analizę sieci społecznych) – chciałbym wiedzieć, czy w polityce przydaje się coś więcej niż proste ukazanie np. sieci wykonywanych rozmów telefonicznych, czy też się szuka klastrów, ocenia siłę relacji, itp.

  Miejmy tez nadzieje, ze naukowcy, ktorzy je wykonuja, jak to naukowcy, udostepnia publicznie te badania.

  I jeszcze jedno – na świecie jest sporo projektów, w których analizę sieci społ. wykorzystuje się dla dobra wszystkich, a nie na potrzeby rządu – np. projekt They Rule. Ciekawe, czy i u nas dałoby się wymyśleć, a potem przeprowadzić taki projekt.