Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

6.09.2007
czwartek

Wikinews o naruszaniu wolnych licencji

6 września 2007, czwartek,

Polecam tekst „Czy na pewno wiemy jak korzystać ze zdjęć na wolnych licencjach?„, opublikowany w serwisie Wikinews. Prezentuje on szereg przypadków naruszenia wolnych licencji w różnego rodzaju publikacjach.

Nasuwają się dwa wnioski – po pierwsze, system wolnego licencjonowania jest dla wielu osób niezrozumiały. Jeśli dodać do tego swoistą tradycję niechlujnego traktowania kwestii praw autorskich w Polsce, trudno się dziwić, że osoby korzystające z materiałów na wolnych licencjach regularnie naruszają warunki licencyjne.

Po drugie, problemem jest też łatwość, z jaką informacja licencyjna może się „odkleić” od samej treści. W tekście, w jednej z opisanych historii, pojawia się argument, że zdjęcie zostało „znalezione w internecie”. Tak więc treść początkowo udostępniona na wolnej licencji, po przekopiowaniu sama może stać się dla kogoś źródłem – kto skorzysta z niej bez świadomości, że jest ona licencjonowana w specjalny sposób. Rozwiązaniem jest oczywiście jakiś system metadanych, silniej splecionych z różnymi treściami (fragmentami tekstu, zdjęciami, plikami mp3, itp.).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop