Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

17.12.2007
poniedziałek

„Katalog czasopism” bierze, i się otwiera

17 grudnia 2007, poniedziałek,

W najbliższą środę odbędzie się w Warszawie spotkanie pt. „WEŹ SIĘ OTWÓRZ – społeczności internetowe jako pole działań czasopism kulturalnych”, organizowane przez Fundację Otwarty Kod Kultury. Okazją jest przerzucenie Katalogu czasopism – największej w Polsce bazy czasopism kulturalnych – na system wiki. Zapraszam na spotkanie, w którym wystąpię jako jeden z dyskutantów. KINO.LAB, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, środa 19 grudnia 2007, godz. 18.00. Szczegóły poniżej:

Wykorzystanie mechanizmu ‚wiki’ pozwoliło na otwarcie Katalogu, który od tej pory może edytować każdy użytkownik. Gest otwarcia Katalogu wpisuje się we współczesne tendencje kulturalne i ma na celu zbudowanie wokół Katalogu Czasopism.pl społeczności, w skład której wchodzić mogą nie tylko redaktorzy pism kulturalnych i ich czytelnicy, ale także wszyscy, którym bliskie są idee promowania czytelnictwa i czynnego udziału w kulturze.

Biorąc za punkt wyjścia powstanie nowej wersji Katalogu Czasopism Kulturalnych, chcemy porozmawiać o idei otwartości współczesnej kultury, potrzebie wymieniania się dobrami kulturalnymi i o nowych możliwościach, jakie stoją przed czasopismami.

W dyskusji udział biorą: Edwin Bendyk („Polityka”), Alek Tarkowski (Creative Commons Polska), Krzysztof Michałowski (wortal Filmweb.pl). Prowadzenie: Konrad C. Kęder (prezes Fundacji Otwarty Kod Kultury). Do wzięcia udziału w dyskusji został też zaproszony przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. fajna inicjatywa

 2. Na jakim systemie wiki oparty został projekt?

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. no, nie wiem, czy należy popierać inicjatywe w której palce (?!?) maczaja tytuły takie jak: Przegląd Anarchistyczny czy Kozirynek…;-)

 5. @ hills

  http://katalog.czasopism.pl/index.php/Katalog.Czasopism.pl:O_serwisie

  „Obecnie, po przeniesieniu danych do bazy obsługiwanej przez oprogramowanie MediaWiki…”

 6. Wyłącznie.

  (Disclaimer: Przy Katalogu i innych inicjatywach FOKK przepracowałem większość zawodowego życia, więc jakby mało obiektywny jestem.)

 7. Dyskusja była dosyć oderwana od rzeczywistego rynku polskiej prasy. Panowie raczej mówili o specyfice społeczności internetowych niż o czasopismach. Poza tym tak ogólny termin jak „czasopisma kulturalne” wg mnie trafia w próżnię. Nie wiem co organizatorzy mieli na myśli, bo FilmWeb, o którym było najwięcej, nie jest czasopismem. Z kolei Polityka to zupełnie inna bajka niż np. Czas Kultury lub segment pism lifestylowych, które jakby nie było są pismami kulturalnymi. Temat jest dość złożony, rynek polskiej prasy bardzo marny, więc rozmowa nie do końca ogarnęła to wszystko – mimo ciekawych wątków.