Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

3.01.2008
czwartek

Zmiana roli bibliotek?

3 stycznia 2008, czwartek,

Okazuje się, że ponad połowę Amerykanów, którzy odwiedzili bibliotekę w minionym roku, przyciągnęły tam nie książki, lecz komputery. Biblioteki najliczniej odwiedzają ludzie w wieku 18-30 lat.

Wygląda na to, że amerykańskie „pokolenie Y” wraca do bibliotek. Z badania przeprowadzonego przez Pew Internet & American Life Project wynika, że internet nie tylko nie zmniejszył popularności bibliotek, ale wręcz przeciwnie. Internauci zaglądają tam bowiem dwukrotnie częściej, niż osoby, które nie korzystają z sieci. Ale zaglądają tam przede wszystkim… żeby skorzystać z internetu.

Więcej na ten temat: tutaj i tutaj. Jestem ciekaw, co o tym sądzą bibliotekarze: czy biblioteka, która coraz częściej w miejsce dostępu do książek oferuje atrakcyjne usługi komputerowe, to wciąż biblioteka? I czy w tym kontekście większa część aktywności bibliotek nie powinna przenieść się do sieci?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
  1. Już prawie wszystkie biblioteki szkolne mają tzw MCI (Multimedialne Centrum Informacyjne): 4 komputery, skaner z drukarką i ksero. Niektóre mają już po 2 takie pracownie. Biblioteki publiczne też już tworzą czytelnie internetowe. Zjawisko to jest już więc w Polsce, ale na razie nie ma na ten temat badań.

  2. Bardzo ciekawy problem, w Wojewódzkiej BP w Krakowie na korytarzach można się podłączyć do internetu i pracować z laptopami ,mnóstwo chętnych. Oprócz książek jest też Małopolska Biblioteka Cyfrowa- polecam!

  3. beaa, a te MCI są dostępne dla uczniów, czy wygląda to tak jak z większością szkolnych pracowni komputerowych?

  4. A czymże jest Internet jeśli nie gigantyczną biblioteką? 🙂