Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

26.01.2008
sobota

Comiesięczne zaproszenie na Chłodną

26 stycznia 2008, sobota,

A raczej do pobliskiej sali przy Ogrodowej – zostajemy w lokalu, w którym odbyło się spotkanie o dziennikarstwie obywatelskim. 5 lutego 2008 (wtorek) o godzinie 19.00 odbędzie się tam spotkanie pt. „Piraci z internetów. Kino, prawo, kultura”, poświęcone wyjątkowo trudnym w dobie internetu związkom kinematografii i praw autorskich.

Spotkanie otworzy polska premiera dokumentu pt. „Steal This Film 2”, poświęconego kwestii kulturowych i społecznych skutków kopiowania kultury w internecie. Według twórców filmu wymiana plików z pomocą sieci peer-to-peer stanowi radykalnie nową formę dystrybucji, która zakłóca istniejący obieg kultury – a jednocześnie nie da się już powstrzymać. Zresztą udostępniony na początku tego roku film, przygotowany przez grupę działaczy „The League of Noble Peers”, sam jest przykładem legalnej dystrybucji z pomocą sieci.

Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat nowatorskich sposobów produkcji i dystrybucji kultury na przykładzie kinematografii oraz związanych z tymi nowościami nadziejami i zagrożeniami. Będziemy rozmawiać m.in. o stanie prawa w Polsce: o trudnościach wynikających z obecnego kształtu prawodawstwa; o sposobach odpowiedniej regulacji nowych technologii; oraz o możliwości wspierania sfery tak zwanej sfery wolnej kultury – opartej na swobodnej wymianie i zapożyczaniu twórczości. Pojawią się też wątki takie jak spór wokół istnienia serwisów z napisami do filmów, udostępnianie w internecie archiwów filmowych czy działania polskich twórców starających się wykorzystać możliwości, jakie otwierają nowe media.

Dyskusję poprowadzi Alek Tarkowski (Creative Commons, ICM UW). Gośćmi spotkania będą Dawid Marcinkowski, reżyser interaktywnego sieciowego projektu filmowego „Sufferosa”, Jakub Duszyński, dyrektor artystyczny w Gutek Film oraz prawnik Krzysztof Siewicz (Kancelaria Prawna Grynhoff Woźny i Maliński, Creative Commons Polska).

piracizinternetow

 
Informacja dla wszystkich tych, którzy przy Ogrodowej jeszcze nie byli: miejsce spotkania to Stara Drukarnia przy ul. Ogrodowej 31/35 (róg Żelaznej), w pobliżu Klubokawiarnii Chłodna 25 w Warszawie.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
  1. Pingback: Piraci z internetow. Kino, prawo, kultura

  2. Pingback: Kultura 2.0 » Archiwum bloga » “Steal this film 2″: pokaz i podpisy

  3. Niestety („stety” dla użytkowników internetu) nikt nie zatrzyma rozwoju P2P. Nawet jeżeli zablokują największe serwisu tego typu, powstaną mniejsze, które z czasem się rozwiną.

  4. nic nie zatrzyma kradzieży dóbr w Internecie, kopiowanie powielanie jest cześcią kultury 2.0 niestety, prawa autorskie bardziej jednak szkodą samym wydawcom niż pomagają, bo jak można objąć prawami autorskimi dzieła sprzed 70 lat!