Okazuje się, że kolejny „mit epoki internetu” zyskuje aktualność. Przed dekadą wiele pisano o końcu papierowych nośników informacji, jednak szybko okazało się, że efekt usieciowienia jest dokładnie odwrotny – przy wzroście dostępności i produkcji tekstów zużycie papieru zamiast spadać, wyraźnie wzrosło. Dopiero teraz ten trend zaczyna się zmieniać.
Pisze o tym „NY Times”, który zamieścił interesujący tekst Pushing Paper Out the Door. Według przywoływanych w nim danych z roku 2005, w niektórych krajach wysoko rozwiniętych zużycie papieru na głowę mieszkańca wyraźnie spada. Wśród najbogatszych zużycie w latach 2000-2005 obniżyło się średnio aż o 6%. Największy spadek zapotrzebowania na papier widać w takich krajach jak Finlandia, Kanada, Szwecja, Singapur, Słowacja i Turcja. Przyczyną tego zjawiska jest najprawdopodobniej fakt, że Informacja coraz częściej zachowuje swój niematerialny kształt: nie tylko chętniej czytamy z ekranu, ale i coraz więcej w rozwiniętych krajach publikacji elektronicznych i rozwiązań takich jak e-bilety czy e-głosowanie. Autorka tekstu w „NYT”, Hannah Fairfield, uważa jednak, że rewolucja w dużej części dokonuje się w domach, gdzie drukarki są wolniejsze niż w biurach i gdzie użytkownicy sami ponoszą koszty ich eksploatacji.
Oczywiście nawet jeśli trend się utrzyma, do „świata bez papieru” droga wciąż daleka, co doskonale widać na przykładzie Finów, którzy – pomimo odnotowanego spadku zużycia – wciąż są najbardziej „papierożernym” narodem na świecie. W skali globalnej też trudno liczyć na oszczędności, bo choć najlepiej rozwinięci drukują mniej, to równocześnie w krajach rozwijających się, takich jak Chiny, zużycie papieru szybko rośnie. Nie ma się też co łudzić, że świat bez (dużego zużycia) papieru, jeśli nastanie, będzie ekologicznym rajem – ewentualne korzyści z ograniczenia produkcji papieru przesłoni szybko rosnące zużycie energii. Na ekonomiczną i ekologiczną rewolucję przyjdzie więc jeszcze poczekać. Sądzę więc, że w chwili obecnej przywoływana statystyka wskazuje raczej na zmiany w podejściu rozwiniętych społeczeństw do dokumentów elektronicznych, ich rosnące oswojenie. Choć oczywiście proces nie jest bezbolesny. Warto rzucić okiem na listy, które w reakcji na tekst przesłali do „NYT” czytelnicy. Znajdziemy tam m.in. taki fragment, odnoszący się do artykułu i ilustracji przedstawiającej dom przyszłości:
Przedstawiona wizja domu bez papieru jest przygnębiająca. Puste półki na książki. Na stoliku kawowym nie ma żadnej gazety ani czasopisma. Czy „elektroniczny barman” z 500 przepisami na drinki jest ostatnim łącznikiem z cywilizacją?
Czy ta tęsknota za papierem okaże się nieuleczalna? O pomoc można zawsze zwrócić się do barmana, choćby i elektronicznego.
21 lutego o godz. 11:24 31880
Zużycie energii to jedno, a sterty połamanych e-papierowych śmieci, rozkładających się setki lat, to drugie.
Na dziś mamy ponoć problem z zużytymi komórkami, świetlówkami, bateriami… co będzie później?
21 lutego o godz. 13:19 31881
Czy dane dotyczące zużycia papieru dotyczą jedynie słowa pisanego – książki, prasa, dokumenty? Czy także papierowych opakowań? I jaki jest procentowy udział jednych i drugich?
21 lutego o godz. 14:32 31882
niestety nie udało mi się znaleźć danych na które powołuje się autorka tekstu, ale skoro stawia takie tezy, to zakładam że chodzi o papier do druku. zresztą nie sądzę, żeby np. w Finlandii nagle zaczęto produkować więcej plastikowych, a nie papierowych opakowań, albo że spadło zużycie papieru toaletowego i stąd takie dane. choć oczywiście mogę się mylić.
22 lutego o godz. 0:30 31883
to ja chyba na swój sposób jestem ekologiczny:) tak bardzo „chcę” samochodu, że prawo jazdy robię już 6 lat, praktycznie nie kupuje gazet (kilkaset RSSów wystarcza), książki w większości z biblioteki, albo PDFa czytam, nic nie drukuję w domu, w pracy tylko faktury – choć i tak część klientów dostaje je tylko w formie elektronicznej…:)
22 lutego o godz. 14:31 31885
ja tylko taki Drobiazg: dzisiejszy „Papier” — też z Plastiku (w cześci)
o chemii do jego produkcji użytej — nie wspominajac; bo Nieelegancko..;-))
pl.wikipedia.org/wiki/Papier