Zapraszamy na kolejny wieczór z cyklu „Kultura 2.0”. Spotkanie odbędzie się 11 marca (wtorek), a jego gościem będzie Paweł Janicki, niezależny artysta medialny, kurator i producent z Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu.
Spotkanie rozpocznie wykład / prezentacja dotycząca stosunkowo nowego paradygmatu w programowaniu i sztuce medialnej: live coding – czyli pisania programu niejako „na żywo”, ad hoc. Tym samym programowanie może stać się elementem performance, umiejętnością warsztatową, z której korzystać można podczas improwizowanych medialnych koncertów, w analogiczny sposób, w jaki korzysta się np. z umiejętności gry na instrumentach. Samodzielne programowanie – i traktowanie programowania w kategoriach innych, niż czysto narzędziowe – jako aktywność ulokowana w centrum zainteresowań artysty medialnego jest, szczególnie w polskich warunkach, traktowane z dużym dystansem, często niechęcią biorącą się głównie z braku odpowiedniego przygotowania.
Podczas prezentacji Paweł Janicki zburzy kilka mitów narosłych wokół programowania (i przy okazji przemyci kilka nowych) oraz wprowadzi publiczność w problematykę live coding, prezentując przykładowe techniki. Po dyskusji Paweł da koncert związany z tematem wykładu – generacja muzyki będzie bazowała na koncepcjach i technikach live coding.
Paweł Janicki (1974) jest niezależnym twórcą i producentem medialnym pracującym z muzyką generatywną, estetyką microsound i kompozycją algorytmiczną, interaktywnymi systemami na potrzeby performance’ów i instalacji oraz własnym sprzętem i oprogramowaniem. Tworzył ścieżki dźwiękowe i interaktywne efekty do artystycznych CD-ROMów, radia i telewizji, realizował projekty bazujące na wielowymiarowej i fraktalnej geometrii aplikowanej na potrzeby dźwięku i animacji, uczestniczył w wielu projektach dokumentujących stan elektroakustycznej awangardy i współpracował z wieloma artystami, uczelniami, przemysłem IT i nagraniowym.
Paweł jest związany z Centrum Sztuki WRO, a jego zainteresowania koncentrują się na bazującym na programowaniu przetwarzaniu dźwięku, aplikacjach sieciowych i rewitalizacji produktów istniejących infrastruktur: militarnej i rozrywkowej. Był także współzałożycielem i długoletnim członkiem popularnego kolektywu Gameboyzz Orchestra Project. Ponadto jest autorem Ping Melody – performance łączącego improwizację muzyczną z globalną wymianą informacji w przestrzeni Internetu. Za Ping Melody został w 2004 r. uhonorowany The ?netarts.org 2004? Grand Prize – nagrodą przyznawaną przez tokijski Haramachida University.
Do zobaczenia! I poinformujcie znajomych!
Kiedy: 11 marca 2008, godz. 19.00
Gdzie: Stara Drukarnia przy ul. Ogrodowej 31/35 (róg Żelaznej), w pobliżu Klubokawiarnii Chłodna 25, w Warszawie
Wstęp wolny.

Pingback: makowski und pepe : ?zrób to sam” ? adam słodowy is back!
Pingback: Kultura 2.0 - Muzyka i software. Zrób to sam - Spotkania w realu