Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

20.03.2008
czwartek

Przedświąteczny remanent

20 marca 2008, czwartek,

W ostatnich tygodniach w sieci pojawiło się sporo ciekawych materiałów związanych z szeroko rozumianą kulturą 2.0. Poniżej ich bardzo subiektywny wybór.

Krytyce Web 2.0 poświęcone jest nowe wydanie sieciowego pisma First Monday. Podobny, choć w swej polemice chyba bardziej dla „2.0” łaskawy zestaw przygotowało Re-public. Warto też przeczytać żywo komentowany tekst Maćka Lewandowskiego Dziennikarstwo obywatelskie czy oddolne?, w którym znajdziecie autorską refleksję nad dziennikarstwem obywatelskim/oddolnym i możliwymi drogami jego rozwoju. To kwestia niezwykle istotna – wydaje się bowiem, że potencjał dz. o. w chwili obecnej nie jest w pełni wykorzystany.

Pozostając na obszarze oddolnej twórczości (głównie) pisanej, polecam raport poświęcony jednemu z istotnych wycinków polskiej blogosfery. To paradoks, że pomimo ogromu zainteresowania mediami społecznymi, o ich polskich użytkownikach wciąż wiemy relatywnie mało. Tym bardziej – czytajcie! Coraz więcej dzieje się też w sferze akademickiej refleksji nad Web 2.0 – niedawno byłem w Lublinie na udanej konferencji Web 2.0 jako nowa forma kultury i wyzwanie dla kulturoznawstwa. Wg mnie najjaśniejszym jej punktem było wystąpienie Marcina Wilkowskiego – śledźcie współtworzony przez niego serwis Historia i media, gdzie znajdziecie wpisy takie jak ten. Niedługo wybieram się do Poznania, a kolejne konferencje „w drodze” – na bieżąco informuje o nich Marta Klimowicz.

A na koniec remanentu dwa linki zupełnie „od czapy” – ale może mimo wszystko kogoś zainteresują. Tutaj możecie poczytać o średniowiecznych korzeniach fanfiction, a w serwisie BBC tekst Alfreda Hermidy o erotycznym skandalu, który zakończył się dymisją gubernatora stanu Nowy Jork. Wiedzieliście, że informacje o prostytutce z której usług korzystał gubernator, podobnie jak jej zdjęcia, które rozpowszechniały agencje prasowe z całego świata, pochodziły z profili w serwisach sieciowych? Inspirującej lektury.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Witam, mam pytanie czy istnieje mozliwosc otrzymania tekstu pt. „Ludzie znani dawniej jako widownia: czy nowe media moga uzdrowic sfere publiczna?”z Pana wystapienia z konferencji z Poznania droga elektroniczna na maila? Mialem przyjemnosc byc, gdy wyglaszal Pan swoj referat, a tak sie sklada, ze za za rok bede bronil pracy magisterskiej na socjologii dotyczacej sfery publicznej Habermasa i w Pana referacie bylo duzo ciekawych watkow, ktore mnie zaciekawily i bylyby na pewno pomocne. Jezeli bylaby taka mozliwosc to bardzo bym prosil o maila na adres barthezg(malpa)interia.pl, jezeli takiej mozliwosci nie ma, to nie ma problemu, poczekam na publikacje pokonferencyjna 🙂 Pozdrawiam!