Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

29.03.2008
sobota

763 piosenki, 3 gigabajty, 48 godzin dźwięku

29 marca 2008, sobota,

Podczas tegorocznego festiwalu SXSW w Austin, Texas, niemal połowa z występujących tam muzyków – 763 osoby i zespoły – zgodziły się udostępnić w sieci jeden swój utwór. Powstał z tego torrent ważący ok. 3GB i zawierający ok. 48 godzin muzyki (piosenek pojedynczo można też słuchać na stronie festiwalu). Jeden festiwal, jeden tydzień koncertów, połowa artystów, po jednym utworze – 763 piosenki, 3 gigabajty, 48 godzin dźwięku. Jak dla mnie to dskonały symbol nadmiaru muzyki, jakiemu przyszło nam dzisiaj stawić czoła.

Paul Ford, recenzent muzyczny z internetowej gazety the Morning News, postanowił zmierzyć się z torrentem i wykonać swoją pracę. Rozwiązaniem, jakie wymyślił są zgrabne recenzje po sześć słów. Co lepsze brzmią jak porządne haiku, z co gorszych nic nie wynika.

Żeby było jeszcze zabawniej, Ford nie powstrzymał się przed przyznawaniem gwiazdek. Na stronie znajdziemy nawet statystykę pokazującą częstotliwość przyznawania od jednej do pięciu gwiazdek, oraz wyjaśnienie, będące mrugnięciem w stronę widza:

EXPLAINING THE ARBITRARY RATING SYSTEM
***** Worthy of five circles.
**** Worthy of four circles.
*** Worthy of three circles.
** Worthy of two circles.
* Kill me.

Byłbym gotów uznać to za dowód, że krytyka muzyczna nie ma już zupełnie sensu – ale gdy zabrałem się do pobieżnego przesłuchania muzyki z SXSW, po kolei odsłuchałem utwory 5-gwiazdkowe!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Idealne trafienie z tymi recenzjami, bliskie ideału. To jest kierunek w którym powinna dążyć krytyka muzyczna – czysta impresja. Bardzo mi się podoba (szczególnie, że pośród 5*, paru moich ulubieńców:)
    A trochę bardziej serio – to bardzo mi się podba takie wykorzystanie sieci torrentowych.

  2. jak tam być chciałem! cena karnetu – powalająca;/ dzieki za torrenta;]

  3. ciekawe. taki festiwale to by dopiero bylo przezycie…