Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

2.04.2008
środa

Ha ha

2 kwietnia 2008, środa,

Dzisiejszy dzień zafundował mi ładną puentę dla wpisu o Ugresic – może jednak życie jest cyber-snem, skoro zupełnie nie potrafiłem ustalić, przeglądajac szereg serwisów sieciowych, co dziś jest faktem, a co żartem. Intuicja zawodzi kompletnie, a Baudrilliard zapewnie chichocze w grobie.

Vagla opisał (dwa dni temu) historię, która jest przykładem na eleganckie zatarcie tej granicy: sąd w Słupsku uznał, że wydawanie serwisu internetowego bez rejestracji jest przestępstwem. Na szczęście, obarczonym zdaniem sądu – przynajmniej w tym jednym przypadku – niską szkodliwością czynu. (To nie żart)

To pozwoliło Vagli stworzyć listę właścicieli serwisów internetowych, których należałoby wymienić w doniesieniu o domniemaniu popełnienia licznych przestępstw tego rodzaju w Polsce:

[…] 5. Lech Kaczyński – od 2005 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, prezes Najwyższej Izby Kontroli w latach 1992-1995, minister sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000-2001, prezydent Warszawy w latach 2002-2005, senator I kadencji oraz poseł na Sejm I i IV kadencji. Na liście ze względu na serwis prezydent.pl

6. Donald Tusk – polityk, Prezes Rady Ministrów od 16 listopada 2007, odpowiedzialny zarówno za stronę tusk.pl, ale przecież również za www.premier.gov.pl

7. Premier Waldemar Pawlak, który prowadzi prywatnie dwa serwisy internetowe: www.pawlak.pl oraz waldemarpawlak.blog.onet.pl Jest też odpowiedzialny za witrynę Ministerstwa Gospodarki jako wicepremier i minister gospodarki[ …]

Myślę, że uzupełnieniem takiego działania, na miarę web 2.0, byłby serwis społecznościowy, który ułatwiałby właścicielom serwisów internetowych wzajemne składanie doniesień w tej sprawie na siebie. (To żart)

A tak na poważnie – Vagla po raz kolejny odsłonił drobny, ale jednak feler w mechanizmach prawnych regulujących nowe media. Wszystko jest dobrze opisane, często proponowane są konkretne rozwiązania – a jednak nic się nie zmienia. Zastanawiam się jaki mógłby być następny krok, który pomógłby wprowadzić niezbędne zmiany zidentyfikowane np. przez Vaglę?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
 1. niech Prawo zawsze prawo znaczy…
  wszystkich do Więźnia!
  ps.
  a na poważnie:
  im mniej Państwa w państwie — tym lepiej. i niech oni (ONI) sobie już ten skansen na wiejskiej prowadzą; stać mnie (jeszcze).
  ale nie więcej

 2. a myślał kto, że absurd umarł wraz z PRL i jego wyśmienitym dokumentalistą Bareją.