Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

17.04.2008
czwartek

Kreatywna interpretacja zasad Creative Commons

17 kwietnia 2008, czwartek,

Jak zapewne wiecie, nasz blog jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa, która pozwala swobodnie wykorzystywać nasze treści pod warunkiem, że zachowa się informację o autorze, źródle, wykorzystanej licencji.

Mirka spotkała niedawno śmieszna przygoda – o której jeszcze nie wie! Jego tekst pt. „Kulturalna polska?” został przedrukowany w serwisie blog.tlenek.pl. Informację o przedruku otrzymałem od Marcina Wilkowskiego (pozdrowienia!), który napisał, że treści są wykorzystane niezgodnie z licencją. Zajrzałem na stronę – i dopiero po chwili znalazłem informację licencyjną. Znajduje się ona pod tekstem wpisu – ale napisano ją czcionką koloru #e2e2e2, który został chyba specjalnie zaprojektowany jako najmniej widoczny kolor na świecie.

Zobaczcie sami:

tlenek.png

Mamy więc dość dziwną sytuację: formalnie rzecz biorąc, warunki licencyjne są spełnione. Co więcej, na poziomie kodu uznanie autorstwa będzie odnotowane – np. wyszukiwarki „nabiją” nam link. Ale ludzie czytający blog tlenka nie zauważą zapewne, że czytają wpis Mirka, a nie jakiegoś anonimowego pracownika serwisu tlenek. Jestem wdzięczny twórcom tego serwisu za uszanowanie warunków licencyjnych – ale nie podoba mi się ich kreatywne podejście do uznawania autorstwa.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 21

Dodaj komentarz »
 1. Nie no, nie ma się co czepiać, przecież mogli dać tekst w kolorze tła… 😀 I nawet nie wiem, czy to rozmyśne, bo w paru innych miejscach (w tym na głównej stronie tlenek.pl) też niewiele widać, może na chybił trafił wpisywali kolory do arkusza stylów…

 2. A nie, już wiem, o co chodzi. To nie jest żaden serwis, tylko zwykły pozycjonerski spam. Na „blogu” niby linków nie widać, ale strona główna mówi sama za siebie…

  PS
  Nie wiem, czy termin „przedrukować” jest w prypadku Internetu najszczęśliwszy 😀

 3. Poleciłbym fajną zabawkę do tropienia tego typu pastowania tekstów na obcych stronach, ale się boję dac linka:)
  Po prostu na googlach – copyscape. Serio działa sprawnie choć w ograniczonym zakresie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. bo w dzisiejszych czasach „za darmo” to za mało… chcesz, żeby podpisali twoją pracę twoim nazwiskiem – zapłać za darmową reklamę 😉

 6. Witam,
  Jeśli macie jakieś zastrzeżenia do publikacji tekstu na blog.tlenek.pl chętnie wysłucham.
  Co do wyrazenia „pozycjonerski spam” to nie do końca się z tym zgodzę, ponieważ materiał czyta wiele osób kierowanych z serwisu tlenek.pl lub bezpośrednio z wyszukiwarek – nie zamieszczamy tam śmieci, tylko wyłącznie dobre teksty lub wiadomości. Pozornie może jest tak jak mówicie, jednak intencje i wizerunek w przyszłości jest zupełnie inny.

 7. Do polskiej kultury zaliczyć trzeba też gruntowanie partyjniackiej demokracji,która rodzi patologię życia publicznego.
  Ikoną XX wieku niewątpliwie pozostanie Albert Einstein!!!Osiągnięcia ewolucji ludzkiego myślenia nie idą w parze z budową świadomości,że wraz z życiem powstały wartości.
  Kto zatem będzie ikoną XXI wieku i rozwiąże mechanozm budowania świadomości???!!!

 8. Dominik,

  mój komentarz odnosił sie do strony głównej tlenek.pl – trochę ogłoszeń (raczej mało przydatnych) i masa linków pod spodem, kojarzących się raczej jednozancznie. Na blogu, jak zaznaczyłem, tego nie ma.

  Ale jeszcze co innego wpadło mi w oko – czy licencję na design wykupiliście sobie? Bo to jest chyba projekt komercyjny 😉
  http://quommunication.com/

 9. @dominik
  nie podałeś adresu mailowego, więc piszę publicznie. dziękuje za zmiany, teraz jest dużo bardziej jasne, że tekst jest od nas przekopiowany.

  jeszcze dwie uwagi:
  w sytuacji, gdy wykorzystujecie teksty cudze na licencji CC, informacja na dole strony: „(c) 2008 Tlenek” jest bledna – powinniscie zaznaczyc np, „o ile nie jest to stwierdzone inaczej”.

  po drugie, zajrzalem na losowy tekst – przekopiowany z Wikinews. tam tez naruszacie warunki licencji Wam udzielonej „należy zamieścić informację o autorze utworu/treści i poinformować o licencji” – nie wystarczy podac nazwy wikinews, nalezaloby podac autora (jesli jest znany), link do oryginalu, i nazwe licencji (rowniez z linkiem)

  zakladam, ze sa to niedociagniecia – ogolnie rzecz biorac, poniewaz duzo wykorzystujecie cudzych tresci, polecam dbalosc o przestrzeganie warunkow licencyjnych i przejrzyste informowanie o nich – by uniknac dalszych zarzutow takich, jak moj.

 10. >Hoko:
  znowu pozory, „malo przydatne” ogloszenia na biezaco sa wyrzucane; design komercyjny, kupiony 🙂
  >Alek:
  dzieki za info, bedziemy aktualizowac wpisy z wiki, pytalem na #wikinews-pl co dokladnie mam podawac, jesli wykorzystuje tekst, jednak nikogo nie bylo 🙂 a licencje, szczerze to przedstawiaja problem dosc zawile

 11. @dominik
  na dole strony pl.wikinews.org jest tekst:
  „Treść Wikinews jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution 2.5 (objaśnienie).”
  objaśnienie prowadzi tu:
  http://pl.wikinews.org/wiki/Wikinews:Warunki_u%C5%BCycia

  gdzie wszystko jest czytelnie wyjaśnione

 12. mail pets elephant pets english man

 13. no this deliver elephant house we wood girl red

 14. all german keyboard day apple steven day watch woman

 15. head free global we no student speed minor

 16. free right deliver land keyboard tree boy boy

 17. clean joke steven boat letter site

 18. english no we man joke trust woman google mail

 19. this house boy night car greed microsoft stone steven jhon black house woman are letter

 20. stay cube yahoo frog glass letter canada free black

 21. no jhon we no microsoft water

 22. pets letter look are free go