Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

23.04.2008
środa

Pociągiem z Krakowa

23 kwietnia 2008, środa,

Jechałem wczoraj pociągiem z Krakowa, który okazał się pełen smaczków dających do myślenia o informatyzacji świata.

Pociąg miał gniazdka elektryczne przy każdym siedzeniu – w końcu było to Intercity. Niestety nie było w nich prądu. Fakt, że mi to przeszkadzało oczywiście może tylko dowodzić faktu, że nie mam wystarczajaco fajnego laptopa i bateria nie starcza mi na trzy godziny.

W pierwszej klasie sami biznes/wo/meni, z czego 80% z laptopami. Widok dość niesamowity, dawno nie widziałem tak naocznego dowodu zmiany w dostępie do technologii. A tak naprawdę nie chodzi tylko o to, że biznesmeni mają laptopy – ale też o to, że jadąc pociągiem, zamiast np. czytać gazetę lub wyglądać za okno, muszą na nich pracować. Przypomina mi się Tomi z chorwackiego Creative Commons, który niedawno powiedział mi: pociągi są dobre, można w nich w spokoju przez kilka godzin pracować. Praca w ruchu?

Na końcu pierwszej klasy był natomiast wagon Wars. Prawie pusty, jeśli nie licząc trzech panów w garniturach z Makiem. I barmana stojącego w kantorku na końcu, który na widok mnie z laptopem pod pachą zaczął kiwać głową, że „nie”, i pokazywać palcem do góry. A tam na kartce A4 znak: zakaz laptopowania, czyli laptop w kółku przekreślony. Poproszony o wyjaśnienie Pan przedstawił mi kopię dwustronicowego oficjalnego pisma, z którego wynikało, że laptopowanie w jakiś sposób tworzy tłok i nie jest w Warsie pożądane.

Pomyślałem sobie, że to dobra metafora Polski – której część ma już laptopy pod pachą, a część kiwa, że „nie” i wywiesza zakazy laptopowania („Takie polecenie z góry, rozumie Pan, nie wolno!”).

Nieco na temat (Techno Tuesday to „ćwiczenie z rysowania komiksów i narzekania”):

Techno Tuesday: Nomads of Tomorrow

(rys. Andy Rementer, Techno Tuesday, CC BY-NC)

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
 1. W tym drugim przypadku chodzi raczej o sytuację, gdy ktoś zamawia herbatkę na 3 godziny i przez cały czas zajmuje stolik z laptopem, gdy przychodzą klienci na normalne jedzenie, to się oburza że przecież on zamówił herbatę. (Autentyk)

  No, ale jeśli w wagonie było parę osób zaledwie, zakaz jest trochę absurdalny.

 2. i słuszny Zakaz; gdyż konsumpcja, a szczególnie Zbiorowa — jest częścią komunikacji (= społecznej);
  a nie Alienacji (= kompowo-Laptokowo-sieciowej).
  idzie o to, aby WSPÓLNIE; a nie osobno
  …………………………………….
  a przeklety Kapitalizm chcialby nas, jak te Atomy; rozdzielić; i zniewolonych, osamotnionych… zagonić do Ciagłej Pracy (= nawet w Podróży służbowej)…
  precz.
  precz.
  precz.
  a gdzie Czas na (= prawdziwe) życie? wars wita was…

 3. ja podróżuję często (co najmniej 2 razy w miesiącu) na śląsk – chciałbym mieć okazję jechać w normalnych godzinach z Warszawy lepszym pociągiem niż zwykły pospieszny – tam nie ma gniazdek. niestety często jedzie tylko 2 klasa!!! bez jakiejkolwiek cywilizacji:)

 4. Popieram Panie Makowski. Gratuluję spostrzegawczości i świadomości. Najfajniejsze, że tak poświęca się średni szczebel korporacyjny. Prezesi zawsze mogą to sp… i odejść z wysoką , zawarowaną w kontrakcie odprawą !