Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

24.04.2008
czwartek

Manual CC w CSW w Warszawie

24 kwietnia 2008, czwartek,

Manual CC

Jutro wieczorem w CSW w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy „MANUAL CC. Instrukcje gier dla początkujących i zaawansowanych”.

Wystawa nie jest prezentacją dokumentacji licencji Creative Commons – ale litery CC w tytule nie są przypadkowe.

Manual CC to wystawa złożona z „instrukcji dla początkujących i zaawansowanych” nadsyłanych przez artystów na specjalnie przygotowanych kartach. Na ich podstawie widzowie mogą własnoręcznie zrealizować pomysły artystów. Są to zazwyczaj propozycje konceptualne, polegające na zainicjowaniu jakiejś rozgrywki – z samym sobą, innymi widzami, przechodniami etc. – z reguły z otwartym zakończeniem i niepewnym rezultatem. Do tej pory w projekcie wzięło udział ponad dziewięćdziesięciu artystów z różnych stron świata. Liczba ta, tak jak i liczba użytkowników projektu, stale rośnie.
Manual CC jest propozycją alternatywnego podejścia do ekonomii rynku sztuki. Wszystkie prace oraz cały projekt udostępnione zostają na licencji Creative Commons, co umożliwia replikowanie projektu w wybranej konfiguracji.

I tak licencje Creative Commons zostały wykorzystane, by zapewnić elementom wystawy maksymalną otwartość. Same pomysły na gry nie są oczywiście objęte prawem autorskim – ale zapisane w postaci instrukcji, gry są już przedmiotem prawa autorskiego. Zastosowanie licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach pozwala otworzyć wystawę także i na tym poziomie.

Wystawa cieszy mnie z dwóch powodów. Po pierwsze, grupa młodych kuratorów postanowiła stworzyć projekt wykorzystujący licencje CC oraz pokazujący związki między wolną kulturą a sztuką XX. wieku. Po drugie, przekonali oni do zastosowania licencji ponad 90 artystów – w tym Pawła Althamera czy Wilhelma Sasnala.

Polecam więc jutrzejszy wernisaż (19.30, Zamek Ujazdowski w Warszawie) – oraz wystawę i zestaw gier, z którymi można zrobić niemal wszystko.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. „Ten wpis został opublikowany dnia 2008-04-24 o godz. 23:56” – zmyliło mnie to „jutro”, które pojawiło się w tekście – myślałem, że wernisaż będzie 26.04.2008. Ale http://www.csw.art.pl/ns/2007program/0506program.htm, do 18.05 jest jeszcze okazja zawitać, wygląda ciekawie.

  2. Odwiedziłem wystawę i niestety czuję się zawiedziony organizacją jej. Treść ciekawa i rozwojową, jednak potencjał CC pozostał niewykorzystany – brakowało miejsca na pozostawianie swoich modyfikacji prac nadesłanych.

    Idea aktywnego uczestnictwa w kulturze pozostała uśpiona mimo przygotowanych stolików z przyborami (znamienne, że w większości były nawet nie wyjęte z opakowań, a byłem tam tydzień po wernisażu). Brakowało osobnych stanowisk dla gier, które mogły być realizowane na miejscu. Większość zwiedzających po prostu wzięła sobie kartki z instrukcjami, bez próby ich realizacji.

    Zastanawiam się, czy nie byłoby całkiem ciekawie stworzyć internetową platformę do rozwoju gier z Manual CC. W ten sposób idea wystawy (oczywiście chodzi o moje jej wyobrażenie) miałaby szanse się rozwinąć.