Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

9.05.2008
piątek

nowa książka Jonathana Zittraina

9 maja 2008, piątek,

Ukazała się właśnie The Future of the Internet – And How to Stop It Jonathana Zittraina, prawnika specjalizującego się w prawie internetu i nowych technologii oraz współzałożyciela Centrum Berkmana na Harvardzie.

The Future of the Internet ? And How to Stop It

Książka została wydana przez Yale University Press jednocześnie drukiem i w sieci – w ramach projektu o nazwie Books Unbound, będącego „wolną inicjatywą cyfrową”. To już druga książka wydana w ten sposób przez Yale – po Wealth of Networks Benklera. Nowością jest wykorzystanie przez wydawnictwo systemu Commentpress opracowanego przez The Institute for the Future of the Book, który pozwala robić anotacje wersji dostępnej online, na poziomie poszczególnych akapitów.

Up until now, very few book publishers have leveraged new technologies to add any additional value beyond basic Search functionality to their content. We agree with the Institute for the Future of the Book that a broad rethinking of books?and particularly scholarly mongraphs?needs to take place.

To dość ciekawe – bo widać wyraźną zmianę motywacji. Wcześniej chodziło wyłącznie o zapewnienie większego dostępu – teraz również mówi się o zmianie wzorców obcowania z tekstem, na bardziej interaktywne.

Jeśli chodzi o treść – Lawrence Lessig co najmniej od roku twierdzi, że książka Zittraina doprowadzi do przedefiniowania tzw. prawa cyberprzestrzeni, i że wcześniejsze prace – wliczając jego własne – były w porównaniu jedynie wprawkami. Na blogu twierdzi, że Zittrain jest pierwszy, który poprawnie formułuje debatę na temat przyszłości internetu. Kluczową kategorią jest dla Zittraina generatywność (generativity). Zittrain opublikował dwa lata temu artykuł pt. The Generative Internet (będący wprawką przed napisaniem książki – Benkler zresztą zrobił podobnie, także Weber od „The Success of Open Source” – może to całkiem niezły pomysł?) , w którym pisze:

Generatywność oznacza ogólną zdolność technologii do produkowania nieprzewidzianej zmiany powodowanej przez liczne, zróżnicowane i nieskoordynowane publiczności.

Podstawowe pytanie oczywiście brzmi: kiedy jakieś polskie wydawnictwo naukowe równie odważnie wystartuje z „wolną inicjatywą cyfrową”? WSiP / WAiP wykonało dobry pierwszy krok z Wolną kulturą, ale niestety nie kontynuowało eksperymentu.

Przy okazji – Centrum Berkmana w Harvard School of Law, jedna z czołowych instytucji na świecie zajmujących się prawem internetu, obchodzi za tydzień 10 urodziny. 15-16 maja odbywa się potężna konfernecja, na szczęście nadawana w świat przez sieć, na której wystąpią m.in. Zittrain / Benkler / Nesson / Weinberger / von Hippel / Gillmor. Imponujące.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop