Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

10.06.2008
wtorek

Britannica w ślady Wikipedii

10 czerwca 2008, wtorek,

Chyba pierwszym dowodem, że model o który oparta jest Wikipedia działa i to całkiem dobrze, był słynny raport „Nature”, z którego wynikało, że liczba błędów w sieciowej encyklopedii jest zbliżona do liczby pomyłek w słynnej Encyclopedia Britannica. Teraz sama Britannica upodabnia się do Wikipedii – jak donosi „Wired”, wkrótce internauci (choć nie wszyscy) będą mogli zgłaszać propozycje haseł do umieszczenia w liczącej sobie 240 lat encyklopedii.

Britannica pracuje nad hybrydą „starego” i „nowego” – chce zachować solidną markę najstarszej wydawanej bez przerwy encyklopedii, ale i wykorzystać model zbierania wiedzy przystosowany do epoki internetu. Czym nowy serwis encyklopedii ma różnić się od Wikipedii? Wciąż będzie zamknięty – podobnie jak czytać, pisać Britannicę będą mogli tylko zarejestrowani użytkownicy. Ich twórczość będą później sprawdzać eksperci, których zresztą Britannica chce zachęcać do współpracy na różne sposoby – ma powstać system bliżej niespercyzowanych nagród, a jedna z nich będzie umieszczenie notki na temat aktywnego autora, wraz z wykazem publikacji i opisem aktywności w serwisie encyklopedii. Opisujący nowy projekt na blogu „Wired” Eliot Van Buskirk nazywa więc ten pomysł „połączeniem Wikipedii z Linked In. Aktualnie nowa witryna znajduje się w fazie beta-testów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop