Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

23.06.2008
poniedziałek

Zasoby cyfrowe bibliotek polskich dostępne z poziomu przeglądarki

23 czerwca 2008, poniedziałek,

Pisząc kilka dni temu o nowej wersji Firefoksa skupiłem się na kwestii otwartości, pomijając funkcjonalności atrakcje przemawiające za korzystaniem z tej przeglądarki. Zmieniłem zdanie – jedna z nich zasługuje na uwagę:

Do najnowszej polskiej edycji tej przeglądarki włączono dodatek pozwalający na wyszukiwanie w Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC, http://fbc.pionier.net.pl/) równie łatwo, jak w przypadku dostępnych w poprzednich wersjach Firefoxa wyszukiwarkach Google czy Wikipedia.

Oznacza to, że w polu wyszukiwania w prawym górnym rogu przeszukiwarki pojawia się standardowo, jako opcja, przeszukiwanie zbiorów polskich bibliotek cyfrowych. Myślę, że to duża szansa dla popularyzacji tych zasobów. Gratuluję Federacji, że umieściła interfejs swojej przeszukiwarki w tak kluczowym miejscu – a ekipie polskiej wersji Firefoksa mądrej decyzji.

Dla wyjaśnienia – Federacja nie jest jakimś tworem instytucjonalnym, tylko usługą pozwalającą przeszukiwać poprzez jeden interfejs połączone zbiory polskich bibliotek cyfrowych.

Funkcje te są realizowane w oparciu o otwarte standardy wymiany informacji, takie jak OAI-PMH czy OpenSearch. Obecnie w Federacji jest widocznych 20 bibliotek cyfrowych i repozytoriów, a łączna liczba udostępnianych przez nie zdigitalizowanych publikacji przekroczyła w czerwcu br. 140 000. Oznacza to, że w ciągu pierwszego roku działalności FBC liczba dostępnych w niej publikacji podwoiła się.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Fajny pomysł, nigdy nie używałem pola wyszukiwania w prawym, górnym rogu. Widzę, że ma możliwość wyszukiwania na najważniejszych stronach. Przydatne narzędzie.