Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

24.06.2008
wtorek

Parlament Europejski chce znakować blogi

24 czerwca 2008, wtorek,

„Europarlament uważa, że blogi są groźne” – informuje „Gazeta Wyborcza”. Europosłowie chcą wymusić na blogerach ujawnianie, jakie grupy interesów reprezentują.

„Zachęcamy do dobrowolnego znakowania blogów, by jasne były zawodowe i finansowe interesy oraz odpowiedzialność ich autorów i wydawców” – napisali [europosłowie] w raporcie „O koncentracji i pluralizmie mediów w UE”.

– Popieram pluralizm mediów, szczególnie nowych mediów, których część stanowią blogi. Chciałabym jednak, by było jasne, kto za nimi stoi – wyjaśnia „Gazecie” autorka raportu, estońska socjalistyczna eurodeputowana Marianne Mikko, była dziennikarka. – Celem blogów jest pokazywanie prawdy, lecz niektórzy pod fałszywym nazwiskiem mogą kogoś oskarżać czy poniżać – tłumaczy.

Rozumiem intencje pomysłodawców – skoro blogi wywierają coraz silniejszy wpływ na sferę publiczną (w przywoływanym przez „Wyborczą” raporcie pojawia się informacja, że co czwarty dziennikarz regularnie cytuje blogi, a co trzeci korzysta z nich przy zbieraniu materiałów), warto zastanowić się, czy nie poddać blogosfery podobnym regulacjom, jak inne media. Oczywistym kontrargumentem jest jednak automatyczne upodobnienie blogów do tradycyjnych środków przekazu. Dla większości autorów blogów poddanie się takim przepisom nie będzie stanowić żadnego problemu, przecież i bez tego znaczna część blogerów nie ukrywa swej tożsamości. Ale przepis może uniemożliwić „wypłynięcie” w blogosferze informacjom, które pojawiają się w niej właśnie ze względu na anonimowość. Sądzę więc, że o ile jednolity system znakowania nie jest złym pomysłem, to jednak nie powinen być obligatoryjny (zresztą jak skutecznie coś takiego egzekwować?). Ocenę wiarygodności i intencji autorów wpisów zostawmy lepiej samym czytelnikom.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
 1. a to teraz nie sa znakowane?!? nie wiedzialem.
  to JA — jestem anonimowy w Sieci…
  ciekawe.
  …………………………………….
  dośc żartów.
  żałosne (= zawsze) sa próby, historycznie znane „niszczenia”, lub, jak ja wolę Luddyzmu.
  czyli takich zachowań, które negują to, że Świat (= jezyki, technologie…) sie zmienia; i pragna, aby wszystko zostało po Staremu.
  oczywiście nic z tego nie wychodzi.
  (a Neda Ludda powiesili bodaj.)
  en.wikipedia.org/wiki/Luddites
  ale: niech próbują.
  (chińczyko sie prawie udaje; ogromnym wysiłkiem wielu Milionów Milicjantów; na czas jakiś…

 2. Ach ci kochani socjaliści. 🙂 Przy okazji pojawią się pewnie certyfikowane instytucje odpowiadające za znakowanie blogów…. I kary łącznie z więzieniem i przepadkiem mienia za nieprawidłowy znaczek…

 3. Myślę, że warto pamiętać, że propozycja mówi o *dobrowolnym* znakowaniu. Co nie jest głupim pomysłem, pytanie tylko, czy rozwiąże problem – a problemem jest szum generowany np. przez nowoczesne formy marketingu (bardziej może na forach niż na blogach). Przydałby się mechanizm czyniący taki marketing transparentny – inna sprawa, że dobrowolne oznaczenia tego nie rozwiążą.

 4. „(..) Celem blogów jest pokazywanie prawdy (..)”

  Dziwne, dotąd mi się wydawało że celem blogów jest prezentacja tego co autor bloga chce. A to wcale nie oznacza że musi być prawdziwe..