Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

6.08.2008
środa

Opolski dom: tradycyjny i otwarty

6 sierpnia 2008, środa,

W Wyborczej (w dziale Kultura!) ciekawy przykład architektury otwartej:

Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego, ogłosił rok temu konkurs na projekt domu jednorodzinnego, który będzie tani w eksploatacji, wybudowany z wykorzystaniem lokalnych surowców i nawiązujący do regionalnej tradycji architektonicznej. Wygrała pracownia FRH, która stworzyła projekt domu modułowego, nawiązującego do tradycji mieszkania razem przez rodziny wielopokoleniowe. Do tego wykonany w dużej mierze z cementu dom przypomina, że opolszczyzna była kiedyś zagłębiem cementowym.

Wzorcowy egzemplarz zwycięskiego projektu zostanie zostanie zbudowany w Gogolinie przez powstające właśnie stowarzyszenie Opolski Dom – które chce w nowoczesny sposób promować architekturę regionalną, i jednocześnie dbać o przestrzeń publiczną. Co ciekawe, stowarzyszenie współtworzą władze samorządowe i prywatni przedsiębiorcy.

Teraz sprawa najciekawsza: stowarzyszenie zamierza rozdawać za darmo projekt domu, tak by każdy mógł go sobie wybudować. Członkowie stowarzyszenia, wypowiadający się we wspomnianym artykule, mówią o tworzeniu standardów dla przestrzeni publicznej. Nawiązanie do regionalnej tradycji ma być sposobem na uporządkowanie istniejącego chaosu.

Nie chodzi o to, by teraz wszyscy budowali jednakowe domy, bo to byłby kolejny absurd. Ale żeby ludzie mieli świadomość, że przestrzeń publiczna nie jest ich prywatną własnością. Trudno kogoś ograniczać w kwestii wyboru technologii i standardu życia. Jednak ten standard można zamknąć w przestrzeni nawiązującej do tradycji, co unaocznia dom opolski – podkreśla Gałęza.

Gdy pojawia się słowo „standard” – to już prosta droga do analogii z internetem, gdzie również standardy są wprowadzane poprzez ich otwieranie.

W projekcie Opolski Dom jest wszystko co dobre – dbanie o dziedzictwo, ale w nowoczesnej interpretacji; oraz kultura otwartości traktowana jako najlepszy sposób promocji i propagacji.

Mam tylko jedną uwagę: projekt domu ma być dostępny w Gogolinie, w biurze stowarzyszenia w Opolu oraz wszystkich gminach opolskich. Pytanie, czemu nie udostępnić go, otwierając na ościerz, w sieci? A może właśnie warto tworzyć pewne bariery, by otwartość pełną gębą rzadko przynosi dobre skutki? Nie wiem.

Zainteresowanym ideą otwartej architektury polecam serwis Open Architecture Network, którego twórcy posuwają się jeszcze dalej – promują nie tylko otwarty dostęp do projektów, ale także ich tworzenie w modelu współpracy partnerskiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. A mnie się nie podoba, bury jest i strasznie betonowy na betonowym podwórku. Kształt ok., ale ta przygnębiająca szarość – brr… Wyobraźcie to sobie w listopadzie:( No ale mnie się nie podoba też betonowość nowego BUW-u, o którą cudzoziemcy pytają – kiedy skończy się budowa?