Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

1.09.2008
poniedziałek

(Five) Blog Day 2008

1 września 2008, poniedziałek,

Wczoraj (podobno ) był (znów) Dzień Bloga, czyli Blog Day 2008. Łatwo te samozwańcze, internetowe święta przegapić. Nie przegapiła go wprawdzie telewizja, ale przekaz został dość uproszczony – umknęła idea linkowania do ulubionych stron, czyli coś bardzo blogowego, na czym zasadza się świętowanie tego dnia. Pozostała informacja o „międzynarodowym dniu bloga”, co szczerze mówiąc brzmi jak kolejne puste świeto ustanowione przez jakąś organizację międzynarodową. A nie jak pomysł jednego blogera, który rozpełzł się po sieci.

Blog Day obchodziłem na tym blogu rok temu. Co się wydarzyło od tego czasu? Momusa wyrzuciłem gdzieś w ślepy zaułek mojego RSSa i zaglądam do niego rzadko, bo pisze za dużo. Podobnie stało się z Janem Chipchasem – zabrakło czasu na śledzenie jego wizualnej antropologii świata przekomórkowanego. XKCD nadal trzyma poziom; Jeż Węgierski tworzy po trochu miniprzewodnik po swoim budapeszcie (świetna sprawa), perturbacje nie zmieniły stylu i nadal są przyjemnie eklektyczne, na pozycjach krytycznych.

A teraz typy na ten rok:

  1. Techno Tuesday to komiks sieciowy, który ukazuje się dużo rzadziej niż XKCD. Jeśli ten drugi jest apoteozą geekostwa, to pierwszy trąci ironiczną technofobią.
  2. This Blog Sits at the to świetny blog o kulturze Granta McCrackena, antropologa konsultującego dla biznesu.
  3. Rzeczy to blog Marka Krajewskiego, socjologa zajmującego się m.in. socjologią przedmiotów, przez którego poznałem blog poprzedni. Rzeczy niestety milczą od marca, ale mam nadzieję, że to tylko chwilowa cisza.
  4. Roadmovie ma format bloga – ale to tak naprawdę archiwum podcastów audycji z budapesztańskiego radia Tilos. Każdy podcast to kilkadziesiąt minut muzyki dość niezależnej i często sentymentalnej, okraszony zdjęciem z jakiegoś filmu i filmowym tytułem.
  5. Rejon to blog Jona Philipsa, artysty i kodera współpracującego z Creative Commons. Jon robi dużo ciekawych rzeczy, a od zeszłego roku spędza sporo czasu w Chinach – traktuję go jako łącznika z azjatycką kulturą, będącą naszą, europejską przyszłością.

Wszystkiego najlepszego!

PS. Nieposiadających bloga zapraszam do świętowania w komentarzach.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Znaleźć się w tak doborowym towarzystwie…. Krzepiące i również motywujące… serdeczności

  2. Też w ttm vrałam udział. Podlinkowałam, a jak! Ale tak na tempo, ni to europejsko ni to po polsku. A tu mnożą się konkursy na najlepsze blogi. Mój niestety (publicznie) i stety (na moje szczescie) ma tematykę dośc niepopularną, niemodną, bo choć traktuje o ozdobach, to pomija kwestie mody. A biżuteria nie wiązana jest ze sztuką. A to błąd. Bizuteria ma wiele wcieleń. Także to „sztuczne”.
    Dominika Naborowska