Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

3.11.2008
poniedziałek

3 konferencje w listopadzie (i jedna w grudniu)

3 listopada 2008, poniedziałek,

W najbliższym miesiącu odbędą się cztery ciekawe imprezy związane – bardziej lub mniej – z Kulturą 2.0.

14-15 listopada wrocławski oddział ELSA organizuje konferencję „Współczesne kierunki rozwoju prawa autorskiego”. (Razem z Krzysztofem Siewiczem, koordynatorem prawnym Creative Commons Polska, będę w jej trakcie opowiadał o wolnym licencjonowaniu).

20-22 listopada w Katowicach odbędą się Dni Nowych Mediów, których gościem specjalnym będzie Derrick de Kerckhove. W programie seminarium naukowe, warsztaty dla studentów, pokazy wideo, koncerty… żałuję, że nie mogę być wtedy w Katowicach.

25 listopada Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe organizuje konferencję „Polskie biblioteki cyfrowe 2008″. Dzień wcześniej odbędą się warsztaty dotyczące prowadzenia bibliotek cyfrowych. (W czasie konferencji będę prezentował europejski projekt DRIVER, poświęcony budowie infrastruktury repozytoriów cyfrowych na poziomie europejskim).

Wreszcie 2-5 grudnia odbędzie się w Warszawie konferencja „Tekst w sieci”. Konferencja trwa 4 dni, wystąpi na niej kilkudziesięciu prelegentów, a zakres podejść do zagadnienia tekstu w sieci, oraz ogólniej kultury cyfrowej, jest bardzo szeroki – więc wiele osób znajdzie coś dla siebie. (Moja prezentacja będzie próbą połączenia modelów teoretycznych Actor Network Theory, którymi zajmowałem się przy pisaniu doktoratu, z kwestią otwartości kultury – którą zajmuję się m.in. tu, na blogu. Cieszę się również, że wystąpię w jednej sesji z Marcinem Wilkowskim i Grzegorzem Stunżą).

Organizatorzy ostatniej konferencji przyjęli – kontrowersyjną moim zdaniem – formułę, w której z grubsza rzecz biorąc wystąpienia osób ze stopniem naukowym są oddzielone od wystąpień doktorantów (może też magistrantów?). Wolałbym, aby nie stosowano takich merytokratycznych podziałów, szczególnie w dyscyplinie, w której młodzi badacze często mają sporą przewagę. Drugą grupę upchnięto do tego w trzy równoległe bloki, co znacząco utrudnia wysłuchanie referatów. Da to jeden ciekawy efekt uboczny: pozwoli sprawdzić, czy istnieje podział pokoleniowy w badaniach nowych mediów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Mnie zastanawia też przy tej ostatniej konferencji, do kogo ona tak naprawdę jest skierowana – przyjęto chyba wszystkie zgłoszenia, wskutek czego przez kilka dni od rana do wieczora będą trwały wystąpienia. Nie wiem, kto będzie w stanie wysłuchać ich wszystkich; dodatkowo dochodzi tu ostatni dzień, o którym wspominałeś: skumulowanie trzech bloków referatów. Mam nadzieję, że wydawnictwo pokonferencyjne pozwoli na nadrobienie tego, czego nie da się wysłuchać na żywo. Ciekawe, czy również książka będzie ułożona wg tego samego klucza, co program samej konferencji.

  2. Prawdopodobnie z książką będzie jak z konferencją, jeśli chodzi o „selekcję” wystąpień/ Krótko mówiąc, chodzą słuchy, że opublikowane zostaną raczej wszystkie teksty… Może to i dobrze, bo przyjeżdżam tylko na ostatni, „młodociany” dzień konferencji 😉

  3. Niektórzy już zapraszają do bojkotu pierwszego dnia warszawskiej konferencji „Tekst w sieci”. W sumie dobry pomysł. Popieram. Proszę zerknąć:

    http://techsty.art.pl/forum/read.php?2,174

    Z drugiej strony nie wyobrażam sobie wydawnictwa pokonferencyjnego, które objęłoby wszystkie referaty, jakie zostaną wygłoszone. Na tysiąc stron? Tu pewnie też dojdzie do selekcji.