Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

14.11.2008
piątek

TV w internecie: siła wspólnego oglądania

14 listopada 2008, piątek,

W sieci coraz więcej jest treści telewizyjnych, udostępnianych legalnie przez same stacje, jak i nielegalnie, przez internautów. Wydaje się, że telewizja powoli odnajduje receptę na siebie w epoce internetu. MTV do tej recepty dorzuciło właśnie kolejny składnik.

Nie ulega wątpliwości, że przy całym rozproszeniu programów telewizyjnych, które coraz częściej oglądamy na różnych platformach i w różnym czasie, wspólne oglądanie wciąż jest atrakcyjne. Dotyczy to nie tylko sportu czy ważnych wydarzeń politycznych, ale i seriali. Do tego nawiązuje idea hybrydy czatu i gry sieciowej – MTV Backchannel, skierowanej do widzów reality show The Hills. Zasady są proste: zaloguj się, gdy oglądasz w telewizji najnowszy odcinek programu i komentuj to, co widzisz. Najbardziej błyskotliwe komentarze są nagradzane punktami.

Gra przyciąga tysiące fanów nie tylko serii, ale i usieciowionego, uspołecznionego oglądania. Podobne praktyki stosują też inne amerykańskie stacje. Dlaczego? Bo ok. 40% amerykańskich 20-latków oglądając telewizję równocześnie surfuje w sieci. Żeby skupili swoją uwagę na telewizji, trzeba z nią dotrzeć również tym drugim kanałem. Proste i być może całkiem skuteczne.

Więcej na ten temat w magazynie „Wired”. Nie udało mi się znależć odpowiedników Backchannel na stronach polskich stacji telewizyjnych, ale może coś mi umknęło?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Chyba w Szkle kontaktowym (i chyba paru inych programach) internauci na żywo komentują? Ale serialu z czymś takim to u nas na pewno nie ma żadnego.

 2. Hi,
  nice to be linked to your blog. Unfortunately I can´t read your article
  but I´m sure it must be interesting 😉

  Regards from Germany

  Steffen

 3. Ciekawą propozycją jest nowy serwis TVP: http://beta.tvp.pl .

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pamiętam (bardzo mgliście), że w latach ?80-tych leciał w tvp obyczajowy serial czechosłowacki, w którym pod koniec odcinka, w kluczowym momencie zawieszano akcję, wchodziło studio na żywo (tzn. na żywo było u południowych sąsiadów, my dostawaliśmy retransmisję w pakiecie z serialem), a prezenter prosił telewidzów o głosowanie na alternatywne działania głównego bohatera (coś w stylu: ma zostać z Hanulą, czy wyjechać do Pragi). Widzowie głosowali poprzez włączanie i wyłączanie światła w swoich domach na komendę prezentera (pokazywano wtedy ujęcia wygaszonych blokowisk i nagły, równoczesny rozbłysk świateł w setkach okien:). Elektrownia porównywała wahania poboru mocy i na tej podstawie dawano w następnym tygodniu któreś z dwóch fabularnych rozwinięć serialu.
  W pewnym sensie Czechosłowacy byli bardziej interaktywni niż MTV, bo tam widzowie mieli wpływ, na to co się wydarzy w kolejnym odcinku:)

 6. ale tu nie chodzi o interakcje, tylko wlasnie o wspolne ogladanie w starym stylu – niby przez internet, ale troche w stylu wspolnych seansow z sasiadami w poczatkach tv

 7. Rozpaky kuchaře Svatopluka