Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

27.02.2009
piątek

Astrometry.net

27 lutego 2009, piątek,

Na blogu koderów serwisu Flickr dowiedziałem się o projekcie Astrometry.net, który jest rewelacyjnym przykładem kultury 2.0. W ramach projektu powstało oprogramowanie, które obserwuje zdjęcia astronomiczne umieszczane przez internautów w grupie Astrometry na Flickrze, po czym automatycznie opisuje widoczne na nich obiekty.

Mamy więc do czynienia, po pierwsze, z pro-amami, „amatorami działającymi według profesjonalnych standardów”. Astronomowie-amatorzy są wczesnym i wzorowym przykładem działań pro-am: relatywnie tani sprzęt profesjonalny pozwala zapalonym amatorom zbierać dane przydatne w „profesjonalnej nauce”.

Po drugie, mamy do czynienia z crowdsourcingiem – zdjęcia są udostępniane przez „tłum”.

Po trzecie, w projekt zaangażowana jest maszyna – program, który w sprytny sposób identyfikuje gwiazdy, komety, mgławice, i tak dalej. Rozwiązuje to podobno jeden z podstawowych problemów amatorskiej astronomii – która dobrze radzi sobie z robieniem profesjonalnych zdjęć, ale gorzej z identyfikacją obiektów i poprawnym opisem metadanych.

Wreszcie po czwarte, projekt wykorzystuje możliwości komercyjnego serwisu Flickr (co w pewnych kręgach naukowych może być traktowane jako herezja – choć zapewne mniejsza, niż praca na konsolach do gier). Kluczową przy tym rolę gra, jak sądzę, otwarte API serwisu, pozwalające maszynie z Astrometry.net swobodnie korzystać ze zdjęć.

*

W Los Angeles, furgon z fast foodem uzyskał kultowy status z dwóch powodów – po pierwsze dlatego, że serwuje taco z kimchi; po drugie dlatego, że poprzez Twittera informuje na bieżąco o swoim położeniu. / James Boyle na łamach Financial Times o próbach wycofania przepisów promujących otwartą naukę w USA.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop