Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

28.02.2009
sobota

Ruszył Herdict

28 lutego 2009, sobota,

Herdict to nowy projekt Berkman Center for Internet and Society, wymyślony przez profesora Jonathana Zittraina. Herdict pozwala „stadu” użytkowników wydawać zbiorowe werdykty na temat dostępności stron internetowych z różnych miejsc świata (herdict = herd + verdict). Udział w projekcie jest prosty, wręcz banalny – interfejs na stronie projektu pozwala testować dostępność stron.

Herdict jest projektem typowo crowdsourcingowym, który uzupełnia dotychczasowe działania podejmowane w projekcie OpenNet, którego celem jest badanie cenzury internetowej. W ramach OpenNet stosowano już nowatorskie formy badań – badacze z Citizen Lab na Uniwersytecie w Toronto specjalizują się w badaniach poprzez hackowanie.

Herdict pozwala użytkownikom zgłaszać niedostępność stron internetowych – i na podstawie zgłoszeń prezentuje, w czasie rzeczywistym, raporty i mapy dostępności stron, z podziałem na poszczególne kraje (jest też elegancka mapa bieżących zgłoszeń, w skali światowej). Tym samym można łatwo sprawdzić, czy dana strona jest dostępna przypadkowo, czy też wszystko wskazuje na to, że podlega cenzurze. A badacze mogą na podstawie zebranych danych analizować ogólny stan cenzury internetu.

Herdict to przykład „dobrego crowdsourcingu”. Sam crowdsourcing bywał obiektem krytyki, gdy korporacje stosowały ten model, by pozyskać od użytkowników dane lub wiedzę na własny użytek. Informacje zebrane przez Herdict są otwarte (na licencji CC BY), choć w tym momencie serwis nie oferuje jeszcze API.

Jest za to film promocyjny, z (lekko szaloną) owcą! – której głosu użyczył moim zdaniem sam profesor Zittrain.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Tam, gdzie jest cenzura, herdict też będzie zabroniony. Jak wówczas powiadomić herdict o cenzurze?