Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

24.05.2009
niedziela

Sita śpiewa na wolnych licencjach

24 maja 2009, niedziela,

„Sita Sings the Blues” Niny Paley – jedna z ciekawszych animacji ubiegłego roku – jest od końca lutego dostępna w sieci na licencji CC, zezwalającej na redystrybucję, także odpłatną, oraz remiksowanie filmu.

Film jest zupełnie autorską produkcją, debiutem amerykańskiej rysowniczki komiksów, która w swoim obrazie połączyła hinduski epos „Ramajana” z historią rozpadu własnego małżeństwa i piosenkami Annette Hanshaw. Z piosenkami wiąże się zresztą historia, za sprawą której Paley stała się gorącą orędowniczką wolnej kultury: „wyczyszczenie” licencji do piosenek nagranych przed 80 laty kosztowało – po uciążliwych negocjacjach – 50 tys. dolarów, czyli więcej, niż zrobienie filmu, w którym zostały użyte. Żeby zapłacić, Paley wzięłą pożyczkę z banku. Jeśli film Wam się spodoba, możecie za niego zapłacić autorce. Pieniądze zostaną użyte do spłacenia kredytu wziętego na uwolnienie filmu. W chwili obecnej uzbierano 37,3% potrzebnej kwoty.

„Sita Sings the Blues” dostała sporo nagród, była też pokazywana w Polsce, m.in. na ubiegłorocznym DocReview. Pliki z filmem, o różnej rozdzielczości (do 1080p włącznie), a także świetnie opracowane polskie napisy, możecie pobrać ze strony www.sitasingsblues.com.

Na koniec – piosenka Paley o kopiowaniu…

Nina Sings „Copying Isn’t Theft” from Reel 13 on Vimeo.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Akurat tak się śmiesznie składa, że oglądałem na ostatnim Warszawskim Festiwalu Filmowym i tak to sobie na świeżo zrecenzowałem (uwaga, trochę spoilerów =} ):

    http://kocio.filmaster.pl/notka/wschodnio-zachodnie-klimaty-wspomnienie-z-wff-2008/