Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

20.08.2009
czwartek

Wokół piractwa

20 sierpnia 2009, czwartek,

PirateBay został „sklonowany” przez użytkownika, europejska komisarz ds. telekomunikacji i mediów ujęła się za piratami, a Radiohead wypuściło torrenta z nowym utworem.

Trzy informacje, które wiążą się z szeroko rozumianym „sieciowym” piractwem (przydałby się jakiś inny, sensowny termin):

– Ruszył „klon” największego światowego serwisu torrentowego. Jego historia jest dość niezwykła: użytkownik PirateBaya, zaniepokojony planami komercjalizacji serwisu, skopiował całą jego zawartość i umieścił w sieci jako 21-gigabajtowy torrent. Po kilku dniach na jego bazie serwis BTArena uruchomił w pełni sprawny odpowiednik „Zatoki Piratów”. Sprawę szczegółowo opisano na TorrentFreak. Cała sprawa chyba dość jasno pokazuje, że nad tym, co dzieje się w sieci, nie zapanuje żadna instytucja – w miejsce zamykanego serwisu powstanie następny. Nawet jeszcze przed jego zamknięciem. Ot, tak, na wszelki wypadek.

– Zaskakująco pragmatyczne podejście do piractwa w sieci zaprezentowała niedawno europejska komisarz Viviane Reding. Przed tygodniem, mówiąc o strategii „Cyfrowej Europy” stwierdziła, że priorytetem dla UE jest zapewnienie, by głównymi beneficjentami cyfrowej ekonomii byli konsumenci i żeby pokolenie „cyfrowych tubylców dało kopa nie amerykańskiej, ale europejskiej gospodarce. „Według mnie wzrost piractwa sieciowego to votum nieufności wobec aktualnych modeli biznesowych i rozwiązań prawnych” – powiedziała. To ważny głos w dyskusji toczącej się teraz w Europie – zwłaszcza wobec pomysłów bardzo restrykcyjnych regulacji, pojawiających się we Francji i Wielkiej Brytanii. Więcej – tutaj.

– Na koniec o Radiohead, które już dawno pokazało, że zamiast walczyć z wiatrakami, woli wykorzystać nową sytuację w celach promocyjnych. Kontynuując dobrą tradycję, zespół umieścił w sieci swój nowy utwór. Linki do torrentu na Mininovie znajdziecie na oficjalnym blogu Radiohead.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Poradniki, jak sobie sklonować TPB pojawiły się dośc dawno, zresztą inspirowane przez same TPB. Sądowe próby zamykania serwisów torrentowych spowodują zapewne powstanie posttorrentowej sieci, gdzie samo wyszukiwanie i magazyn torrentów będą rozproszone. Już są takie przymiarki.

    Własnie w sieci pojawiły się newsy o strategoo pewnego muzyka. MP3 są do pobrania za free, natomiast płyta jest sprzedawana w pudełku, które samo jest elektronicznym instrumentem.

  2. Bardzo sensowny komentarz p. Reding. Mam nadzieję, że Europa będzie stwarzać warunki aby móc konkurować z USA i Chinami. Rozpoczynam karierę i chciałbym zostać w Europie, będzie to trudne jesli z USA i Chin bedę dostawał dwa razy lepsze propozycje.

  3. Polecam inny blog, równie ciekawy i o kulturze http://agronews.com.pl/blog/magorzataszewczyk/