Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

4.12.2009
piątek

Prosto szuka nowych modeli

4 grudnia 2009, piątek,

Miło widzieć, że nie wszyscy polscy muzycy zadowalają się narzekaniem na piractwo. Choć przyznam, że powiew świeżości przychodzi z dość nieoczekiwanego dla mnie kierunku. Raperzy Pono i Sokół, najbardziej znani chyba z wakacyjnego hitu „W aucie”, udostępnią swoją nową płytę w internecie całkowicie za darmo.

Płyta „To Prawdziwa Wolność Człowieka”, która ma premierę w poniedziałek, będzie też sprzedawana na nośniku CD. Jeśli dobrze rozumiem intencje wydawcy – labelu związanego z firmą odzieżową Prosto, której współwłaścicielem jest Sokół – to rozdawanie muzyki ma służyć promocji koncertów, ale też pewnego stylu, którego elementem jest ubieranie się w ciuchy Prosto. To zresztą część większej strategii promocyjnej, bo na stronie Prosto można też obejrzeć i przeczytać pierwszy numer lajfstajlowego magazynu 1999. Darmowe treści, które mają napędzać sprzedaż fizycznych produktów i promować koncerty nie ograniczają się więc do muzyki.

Choć Prosto to zupełnie nie mój klimat, w jakiś sposób podoba mi się, że taki pomysł pochodzi ze środowiska hip-hopowego, w którym tyle uwagi poświęca się kwestii pieniędzy. Skoro swoją płytę rozdają hip-hopowcy widać, że może być to potencjalnie efektywny model biznesowy. Zresztą już wcześniej label Prosto dbał o przystępność wydawanej przez siebie muzyki – na ich stronie można kupić płyty w cenie 7 zł za format MP3 i 15 zł za WAV.

A na koniec – podziękowania dla Maćka, bez którego nie poznałbym całej tej historii.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
  1. Niczym Nine Inch Nails rozdają swoją płytę (album The Slip). Wg mnie to jest przyszłość, album i tak pewnie znalazłby się w sieciach p2p jeszcze przed premierą, więc nie dziwi mnie udostępnianie albumu na stronie i sprzedawanie go na nośniku fizycznym. Mam nadzieję, że się taki model dystrybucji przyjmie, jestem pewny że na dłuższą metę okaże się opłacalny.

  2. Mimo dość ciekawego sposobu dystrybucji, Prosto ma też ciemniejszą stronę. Szczególnie jeśli chodzi o propagowanie jakiś dziwnych postaw i zachowań. Mam tu na myśli głośno lansowane „JP na 100%”.

  3. Polecam odwiedzić stronę zespołu ‚Normalsi’ oni już od dawna jednocześnie wydają i publikują.