Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

10.12.2009
czwartek

O prawie autorskim i wolnej kulturze w ramach zjazdu „Swoją drogą”

10 grudnia 2009, czwartek,

W Warszawie w najbliższy weekend odbędzie się zjazd niezależnych środowisk kultury „Swoją drogą. Nowe strategi dla kultury”, organizowany przez Wolny Uniwersytet Warszawy i Fundację Bęc Zmiana, a zainicjowany przez grupę sygnatariuszy Manifestu Komitetu na Rzecz Radykalnych Zmian w Kulturze.

Manifest jest więc jednym z punktów odniesień dla dyskusji – z którym zresztą nie zgadzam się w całości. Jednak jest to dobry punkt startu do rozmowy, w której – mam nadzieję – będą uczestniczyć nie tylko osoby podpisujące się pod manifestem dwoma rękami. A wynikiem spotkania będzie być może kolejna jego wersja (lub kolejna porcja alternatywnych propozycji reform dla kultury!)

Ponieważ w manifeście znajdują się  zapisy dotyczące wolnej kultury, przez co zostałem zaproszony do poprowadzenia jednej z sesji – dotyczącej prawa autorskiego, zatytułowanej „Sezamie otwórz się? O własności intelektualnej w kulturze”.

Mnie osobiście najbardziej interesuje kwestia otwierania własności intelektualnej i zasobów przez instytucje i uczestników kultury – ale punktem wyjścia ma być analiza trzech potencjalnie równorzędnych modeli: „tradycyjnego”, „wolnego” i „pirackiego”. Liczę, że spotkanie będzie okazją do porozmawiania w nowym gronie o prawie autorskim. Gronie, którego uczestnicy (artyści, kuratorzy, działacze i menedżerowie kultury) zazwyczaj o prawie autorskim nie myślą i nie rozmawiają.

Wśród uczestników zapowiada się dużo osób o ciekawych doświadczeniach i punktach widzenia, nie będzie więc (na szczęście!) tradycyjnego panelu. Punktem wyjścia będzie szereg różnych punktów widzenia na własność intelektualnej – głos zabiorą m.in. Sebastian Cichocki z Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Pan Duże Pe.

Zapraszam zainteresowanych w niedzielę, w godzinach 11.00-12.45 do BUWu (warto wziąć udział w całym zjeździe). A w piątek o 21.00 w Nowym Wspaniałym Świecie grupa Open Music Archive wykona set djski w oparciu o muzykę copyleftową i z domeny publicznej (Eileen Simpson i Ben White przedstawią ideę swojego archiwum tego samego dnia, w BUWie, o godzinie 17.00)
.

Zjazd zbiega się w czasie z siódmymi urodzinami Creative Commons. Piątkowa impreza i niedzielna sesja będą więc też okazją do świętowania tego wydarzenia.

Więcej informacj i program (PDF), zapisy pod adresem szymon@funbec.eu.

*

W weekend zresztą dzieje się bardzo dużo.

W 1500m2 na Powiślu odbędą się – czwarte już! – Przetwory, czyli festiwal i targi sztuki i designu DIY, recyklowanego, oddolnego itp. Oraz, powoli, świąteczna tradycja.

W Instytucie Teatralnym, w ramach frymarku świątecznego, Slow Food Polska organizuje cykl wydarzeń poświęconych tradycyjnym odmianom jabłek. Cykl ten wpisuje się w międzynarodowe obchodzy Terra Madre Day oraz 20 rocznicy powstania ruchu Slow Food.

Frymark Świąteczny jest okazją do przeprowadzenia Kulinarnej Akcji Bezpośredniej na temat JABŁEK. Naszymi gośćmi będą rolnicy i producenci ekologiczni lub tradycyjni z Mazowsza.
Tradycyjnie, podczas Kulinarnej Akcji Bezpośredniej, będzie okazja do wielu kulinarnych i edukacyjnych zabaw dla gości w każdym wieku. W sobotę (12 grudnia), planujemy 3 bloki warsztatów dla dzieci, które poprowadzi szkoła gotowania dla dzieci Little Chef: o 12.30, 13.30 oraz 14.30. Ponadto o każdej pełnej godzinie gościć będziemy specjalistów, którzy opowiedzą nam o różnych aspektach jabłek ? o ich zastosowaniu w kuchni opowie restauratorka Agnieszka Kręglicka, o bioróżnorodności – Ewa Sieniarska i Elżbieta Priwieziencew ze Społecznego Instytutu Ekologicznego, o wartościach odżywczych dietetyk – Katarzyna Błażejewska. W trakcie imprezy będziemy mogli popróbować różnych przetworów z jabłek przygotowanych przez Esencję Smaku, grupę Funky Food, jak również przyniesionych przez członków Convivium Varsavia.Dzięki obecności sklepu Ekozakupy 24 będziemy mogli kupić produkty rekomendowane przez Slow Food.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop