Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

18.09.2010
sobota

Oddajmy parki narodowi

18 września 2010, sobota,

Ruszyła właśnie kampania społeczna na rzecz zebrania 100 000 podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą na rzecz zmiany ustawy o ochronie przyrody. Celem  jest wprowadzenie takich zmian, by samorządy nie mogły blokować rozwoju parków narodowych. Przede wszystkim chodzi o poszerzenie granic Białowieskiego Parku Narodowego, co skutecznie od lat blokują lokalne samorządy. Ale też o utworzenie nowych parków.

Związki między „commons” cyfrowym a wspólną przyrodą są oczywiste – polecam artykuł Jamesa Boyle’a, który porównuje troskę o cyfrowe dobra wspólne z ruchem ekologicznym. Dlatego zachęcam Was wszystkich – jeśli troszczycie się o rozwój wolnej kultury, to poświęćcie chwilę na uwolnienie Puszczy Białowieskiej i innych parków narodowych.

Formularze do zbierania podpisów można znaleźć na stronie Oddajcie parki narodowi lub Ty decydujesz.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
  1. Może autor postarał by się o przedstawienie racji samorządów? Bo przedstawianie ich jako tych „złych” jest dla mnie jednak niedopuszczalnym uproszczeniem złożonego problemu. Przymusowe „uparkowienie” terytorium gminy oznacza pozbawienie de facto samorządu władztwa nad znacznym obszarem własnego terenu.

  2. …z tą niewielką różnicą, iż teren ów to ostatnia pierwotna puszcza Europy… to już nie mieści się w kategoriach własności li tylko samorządowych, jest to własonść całej Europy, więc to ona powinna móc decydować o losie WŁASNEJ PUSZCZY!!!

  3. Kami, racja. Gmina nie jest w tej kwestii omnipotentna. Park należy powiększyć i należy też udzielić społeczności lokalnej, że ich dobrostan (materialny) nie ucierpi, że przestawi im się sensowną i alternatywną wizję rozwoju gmin.

  4. @Marchewa
    tak rozumując należałoby zlikwidować park narodowy, oddając samorządom pełne „władztwo nad własnym terenem”. Samorząd nie jest właścicielem jakiejkolwiek ziemi, a interes lokalny należy kłaść na szali z innymi, szerszymi interesami.