Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

8.07.2011
piątek

Holandia „oszczędza”

8 lipca 2011, piątek,

Przez wiele lat Holandia była wzorem integrowania w swojej polityce kulturalnej zarówno obszaru, jak i logiki kultury 2.0. Teraz sytuacja może się zmienić – holenderski rząd, szukając oszczędności, znalazł je właśnie w działce „kultura”.

Drastycznie obcięte zostały budżety m.in. tak zasłużonych instytucji jak Mediamatic, Waag Society, Virtueel Platform czy V2, z którymi współpracowali także goście organizowanych przez nas w ostatnich latach konferencji. Według ministerialnych założeń lukę po publicznych środkach mają zapełnić prywatni mecenasi. Gdzieś to już słyszałem.

Więcej szczegółów, jak i petycję sprzeciwiającą się nowej „wizji” rządu holenderskiego, znajdziecie tutaj. A tutaj oświadczenie Virtueel Platform.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Witam
    no coz, to moze pojsc dwukierunkowo
    jako ze Holandia jest krajem specyficznym, spoleczenstwo jest dojrzale, ludzie poprzez wolnosc wyboru sa swiadomi tego co chca i gdzie to prowadzi

    wiec zdjecie kultury z ramion panstwa moze jej nawet pomoc

    Pozdrawiam

  2. Oczywiście to kwestia indywidualnych poglądów, ale osobiście nie bardzo wierzę, że pozbawienie instytucji kultury finansowania może kulturze w jakikolwiek sposób pomóc. Zresztą chyba ostatnie lata nie tylko w kulturze ostatecznie dowiodły, że zdejmowanie różnych odpowiedzialności z ramion państwa pomaga tylko bardzo wąskiej grupie ludzi, szkodząc reszcie.