Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

17.05.2012
czwartek

„Zhakować kulturę” – podsumowanie

17 maja 2012, czwartek,

W ubiegłym tygodniu zamknęliśmy cykl spotkań w MSN – „Zhakować kulturę”. Czas na mikro-podsumowanie, a przede wszystkim: linki.

O samym cyklu i jego założeniach poczytać możecie tutaj. Pomysł był bardzo prosty: sprawdzić, na ile oddolne ruchy z sieci mogą wpłynąć na sposoby działania świata zinstytucjonalizowanego, przede wszystkim w obszarze kultury. I choć prezentacje i rozmowy były pasjonujące, to konkluzje nie są szczególnie optymistyczne – powracającym, ale chyba najmocniej wyartykułowanym podczas ostatniego spotkania wątkiem było przekonanie, że to wciąż są dwa różne światy. Że otwartość dla instytucji najczęściej jest modnym, ale jednak kwiatkiem do kożucha. Że można znaleźć przykłady względnie harmonijnej współpracy, ale że są to wyjątki.

Osobiście mam poczucie, że to m.in. problem logiki, w której osadzone są instytucje, także publiczne – choć powinny działać na rzecz dobra wspólnego, to sposoby ich rozliczania wcale ich do tego nie zachęcają. Ale to także problem wynikający z faktu, że to, co dobrze działa w małej niszy, napędzanej energią grupy pasjonatów (także tych, którzy za dzielenie się tą energią biorą pensje), średnio się skaluje. Większość jest milcząca i nie zmieni tego żaden serwis internetowy. To też szerszy kłopot, który pewnie jest głównym pytaniem o długofalowy wpływ sieci na społeczeństwo: na ile kultura 2.0 jest w stanie budować instytucje, które nie tylko realizują bieżące potrzeby, ale też prowadzą do systemowej zmiany? Na ile potrafią być kompatybilne np. z procesem politycznym?

Może odpowiedź przyjdzie zza naszej zachodniej granicy, gdzie Partia Piratów w błyskawicznym tempie zmienia się z ugrupowania postrzeganego w kategoriach egzotycznej ciekawostki w partię, która być może w przyszłym roku wejdzie do koalicji rządzącej. Być może to temat na kolejny cykl spotkań. Wróćmy jednak do podsumowania: jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej, na stronie MSN znajdziecie nagrania wideo z trzech spotkań.

Z jakiegoś powodu zabrakło tam nagrania ze spotkania „Technospołecznicy” – pozostaje mi więc odesłać was do samego raportu, który stanowił punkt wyjścia do dyskusji. Znajdziecie go tutaj. W najbliższym czasie postaramy się też podwiesić gdzieś slajdy z prezentacji Oliviera Schulbauma ze spotkania nr 4, poświęconego crowdfundingowi.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. dzięki, to jest już komplet. jeszcze niedługo dorzucimy tu slajdy Oliviera