Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

8.07.2012
niedziela

Chciałbym się znaleźć na torrencie

8 lipca 2012, niedziela,

Na Chłodnej 25 w najbliższą środę odbędzie się pokaz trzech ambitnych filmów krótkometrażowych, pod hasłem „Nie znajdziesz tego na torrentach”. Tytuł dał mi do myślenia – bo uważam, że tego, czego te filmy potrzebują najbardziej to znalezienia się na torrentach. Bo podobno są to

„filmy, które na moment trafiły do kin, ale szybko zeszły z afisza, oraz takie, które, choć zrealizowane w Polsce, w ogóle nie znalazły się w planach repertuarowych krajowych dystrybutorów”.

Jeśli tak jest, to ich młodzi twórcy powinni w środę po seansie uroczyście uruchomić pierwsze seedy swoich produkcji. Bo jeśli rzeczywiście nisza znika z oficjalnego obiegu natychmiast – to należy jak najprędzej wpaść w ramiona obiegu nieformalnego. Zdaję sobie sprawę, że branża jest ustawiona tak, że renoma płynie z obecności w oficjalnej dystrybucji; na pewno jakąś barierą są prawa autorskie. Ale brakuje mi przynajmniej sygnałów od twórców, że system dystrybucji i związane z nim prawo ich uwiera. Bo przykłady z innych branży pokazują, że skala dystrybucji sieciowej jest nieporównywalnie większa, oraz że nie koliduje ona z tradycyjnymi kanałami.

*

W podobnym duchu wypowiada się w swoim eseju na temat reformy prawa autorskiego prezes PIIT Wacław Iszkowski, który twórców obawiających się wymiany sieciowej pyta, czy udostępniają swoje treści online, dając użytkownikom możliwość legalnego z nich skorzystania. Polecam.

*

Wolę postawę Paolo Coelho, który zdaje się uważać, że obecność jego twórczości w nieformalnych kanałach jest najwyższą formą nobilitacji (do tego stopnia, że sam swoje książki tam potajemnie wrzucał).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Tyle, że hasło „znajdziesz to na torrentach” byłoby raczej kiepskie dla takiego pokazu, prawda?

 2. Zgadzam sie, artykuł trafił w sedno!

  Czasem artyści ‚niemasowi’ sami rozprowadzaja swoją twórczość sieciowymi drogami (myspace, youtube…), ale żeby dotarły one do naprawdę szerokiej publiki, torrenty i tym podobne to najlepsze środki dystrybucji. Zdarza sie ze dzięki tak zdobytemu rozglosowi filmy amatorskie/dokumenty/filmy krótkometrażowe trafiają znowu w masowy obieg. Czyż granie za darmo czy półdarmo nie było standardowym początkiem wielu dzisiejszych legend muzycznych?

 3. To co opisuje Iszkowski to system bazujący na DRM: „Teleinformatyka by sama egzekwowała prawo – nie dopuszczając do wykorzystywania utworów niezgodnie z zapisami w ich metrykach.” . W przeciwnym wypadku jak teleinformatyka mogłaby wyegzekwować prawo zabraniające mi udostępniania pobranych utworów innym?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Szkoda, że cześć produkcji pozostaje schowanych do szafy zamiast udostępnić je szerszemu gronu odbiorców. Dla mnie pewne treści, jeżeli nie są dostępne w internecie, nie istnieją. Jestem wielkim zwolennikiem udostępniania materiałów w sieci wedle reguły, że lepiej mieć więcej odbiorców i nic nie zarobić, aniżeli mniej odbiorców i wciąż nic nie zarabiać.

 6. A ja jestem, proszę pana, na torrencie. Moje prawo to jest pańskie lewo. Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać.

 7. @Mirosław, +1 🙂