Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

10.03.2014
poniedziałek

Wióry lecą – stolarka w duchu 2.0

10 marca 2014, poniedziałek,

Dziś sprawa zupełnie wyjątkowa – chciałbym Wam polecić projekt „Wióry lecą” – warsztaty stolarskie dla kobiet, który organizuje moja koleżanka z pracy, Kasia Sawko. Projekt duchem bardzo w stylu „kultura 2.0”, choć nie ma nic dalszego od spraw cyfrowych niż kawałek drewna.

Plakat „Wióry lecą”, Marta Zabłocka, CC BY-SA

W weekend odbył się pierwszy warsztat, a Kasia i Michał prowadzą akcję crowdfundingową, by zebrać środki na rozkręcenie projektu (przede wszystkim wyposażenie warsztatu stolarskiego). Chciałbym Was zachęcić do wsparcia projektu, który jest już dobrze za półmetkiem, ale nadal potrzebuje Waszej uwagi i wsparcia.

Na zachętę publikuję krótki wywiad z Kasią, w którym drążę temat związków stolarki ze sprawami cyfrowymi. Jeśli podoba Wam się projekt, śledźcie bloga „Wióry lecą” i wesprzyjcie projekt na PolakPotrafi.

Kasia Sawko, twórczyni „Wióry lecą”, (zdjęcie: Marta Zabłocka, CC BY-SA)

Na co dzień siedzimy biurko w biurko przed naszymi laptopami – czy rękodzieło to dla Ciebie ucieczka czy uzupełnienie „cyfrowego
życia”?

To zdrowa odskocznia i kontakt z analogową rzeczywistością, a poza tym natychmiastowy efekt, którego mi często w naszej pracy brakuje.

Czy stolarstwo i „Wióry lecą” ma jakiś związek z otwartością?

Tak. Patetycznie: otwieramy przed kobietami drzwi do świata tradycyjnie zarezerwowanego dla mężczyzn, stwarzamy możliwość poznania konkretnego i dającego dużo satysfakcji fachu. Podobnie jak w przypadku swobodnej wymiany treści w internecie, dziś nie ma technologicznych ani praktycznych powodów, dla których kobiety miałyby nie majsterkować i nie posługiwać się narzędziami. Dysponują czasem, chęciami i niezbędną siłą. Narzędzia są
niedrogie i łatwo dostępne.

Projekt wiąże się też z otwartością w naszym branżowym znaczeniu – wiórowe projekty będziemy udostępniać na CC BY-SA. Inaczej bym nie
zasnęła.

Robicie warsztaty tylko dla dziewczyn. Przypomina mi to troche rozmowy o technologii, gdzie także brakuje kobiet i dużo ludzi chce z tym coś zrobić. Czy to kolejny punkt styku stolarki i spraw cyfrowych?

Styk jest, choć trochę naciągany! Kobiety czekają na zaproszenie do działania w różnych obszarach. Sfera cyfrowa, programowanie i geekowatość są tak samo zdominowane przez mężczyzn jak stolarka czy rymarstwo. Każde uchylone drzwi to szansa, że któraś kobieta skorzysta i zaczerpnie coś dla siebie. W przypadku ?Wiórów” łatwiej trafić do adresatek, wystarczyła odezwa w portalu społecznościowym i po dwóch tygodniach mamy 180 kobiet chętnych do heblowania, zapisanych na konkretną datę i godzinę.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
 1. W szkole podstawowej („na początku Gierka”) na ZPT poprosiłem nauczyciela o hebel, śrubokręt i laubzegę i natychmiast dostałem 3 dwóje do dziennika.
  Widać, że chodziliśmy do różnych szkół, bo ja zapamiętałem na całe życie.

  *********************************
  „dziś nie ma technologicznych ani praktycznych powodów, dla których kobiety miałyby nie majsterkować i nie posługiwać się narzędziami.”

  Włosy i biżuteria.

  Nic nie wiedząc o samych warsztatach jedna uwaga z zakresu BHP. Starsze panie rzeczywiście często mają krótkie włosy. Proponuję przypominać tym z pań, których włosy są długie o noszeniu siatki albo o jakimś ich zaplataniu, coby do maszyny nie wpadły. Podobnie proszę zwrócić uwagę kobietom na zdjęcie wszystkich błyskotek przed wejściem do warsztatu.

  A tak ogólnie to bardzo dobry pomysł.