Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości Kultura 2.0 - Cyfrowy wymiar przyszłości

1.09.2016
czwartek

Minimalistyczne Logotypy kontra Potężne Symbole

1 września 2016, czwartek,

Patrząc na flagi ONR powiewające na kolejnej uroczystości państwowej, pomyślałem o sukcesie wizerunkowym, jaki ta skrajnie niszowa organizacja dzięki tym flagom uzyskała. Zaraz potem pomyślałem o logotypowych flagach partii Razem.

W naszej debacie publicznej, na poziomie wizualnym, narosło wszelkiego rodzaju potężnych (a w skrajnych przypadkach także paskudnych) symboli. Nagle na zdjęciach prasowych jest pełno mieczy, pięści, liści laurowych. (Gdyby Lew Manovich ze swoim zespołem zassał komplet zdjęć prasowych z ostatnich kilku lat, i przepuścił je przez swoje narzędzia do maszynowej analizy obrazów, pokazałby nam to przejście jak na dłoni).


z14931676Q,Frakcja-ONR-w-czasie-Marszu-Niepodleglosci-

Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

Ale to co w tym wszystkim jest naprawdę ciekawe, to porównanie stylów wizualnych, estetyki polskich partii politycznych. Mali gracze są pod tym względem dużo ciekawsi niż największe partie – operujące głównie patriotyczną, biało-czerwoną symboliką. Umowny spór wizualny przebiega na linii ONR – Razem (która równie szybko wydrukowała sobie flagi) i Nowoczesna (która z kolei kojarzy mi się ze „ścianką” na swoim pierwszym kongresie).

z18645106Q,Prezentacja-jedynek-Nowoczesnej

Fot. Jacek Marczewski

To co mnie uderza, porównując te estetyki, to że Razem i Nowoczesna nie operują żadnymi symbolami. Zamiast tego stawiają wyłącznie na swoje logotypy, złożone niezmiernie prostymi, modernistycznymi, bezszeryfowymi czcionkami (Nowoczesna ma jeszcze swoją kropkę). I tak, w sferze wizualnej, mamy walkę Minimalistycznych Logotypów z Potężnymi Symbolami.
Komunikacja wizualna Razem i Nowoczesnej jest oczywiście skrojona na potrzeby estetyczne swoich wyborców. Wielkomiejskie elektoraty obydwu partii obserwują przemianę ich sfery wizualnej, w której coraz mocniej króluje dobry polski design. To estetyka festiwali muzycznych i naukowych, nowoczesnych organizacji pozarządowych i ambitnych publikacji.

z18540481Q,Partia-Razem

Fot. Anna Krasko/Agencja Gazeta

Kluczowe pytanie brzmi: czy Minimalistyczne Logotypy mogą skutecznie konkurować z Potężnymi Symbolami, czy są skazane na porażkę, jako za słabo odziaływujące na nasze emocje i wyobraźnię? Inaczej mówiąc, czy dobry design może być wizualnym spoiwem, mocnym symbolem dla politycznej wspólnoty – na równi z symbolami zakorzenionymi w długowiecznych, wypracowanych metaforach o silnym ładunku symbolicznym? Dużo nadziei pokładamy ostatnio w designie jako narzędziu rozwiązywania problemów społecznych – tu mamy dla dobrego designu dobry sprawdzian.

Bardzo chętnie przeczytałbym głębszą analizę wizualnej strony polskiej polityki. Podejrzewam też, że gdyby zmapować skalę oddziaływania nowego designu na przestrzeń publiczną polski, odtworzyłyby się wszystkie znane nam podziały: granice zaborów, Polska A i B, itd.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. „Nowoczesna ma jeszcze swoją kropkę”. A to chyba pozostałość po próbie zareklamowania się pod nazwą używaną przez pewną fundację, do czego jednak nie doszło. Z tą poprzednią nazwą symbolika mogłaby być nieco bardziej „patriotyczna”. „Razem” też o tę frazę ma nazwę krótszą. W obu przypadkach nazwy to jednak mimikra. A przy braku pomysłu na nazwę to i kreatywność w sferze symboliki raczej nijaka niż modernistyczna.